Od 13 kwietnia duże zmiany w komunikacji miejskiej!
7 kwietnia 2019
Będą zwolnienia i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców
7 kwietnia 2019

Ruszyła wypożyczalnia skuterów elektrycznych

Od 1 kwietnia w Kielcach można korzystać z wypożyczalni miejskich skuterów elektrycznych. Do dyspozycji jest 56 jednośladów, które wyjechały na ulice. 

Pojazdy będzie można wypożyczać i uruchomić za pomocą smartfona ze specjalną aplikacją firmy Blinkee. Na telefony z systemem operacyjnym Android pogram pobierany jest poprzez Sklep Play. W przypadku smartfonów z systemem iOS poprzez App Store.

Aby zarejestrować się w usłudze potrzebny jest dowód osobisty lub prawo jazdy oraz karta debetowa. Podczas zakładania konta potrzebne będą zdjęcia lub skany dokumentów oraz numery karty płatniczej.

Po założeniu konta wystarczy uruchomić aplikacje blinkee.city. Pierwsze co zobaczymy, to mapa miasta. Na niej zaznaczone są wszystkie dostępne skutery. Klikając w wybrany pojazd dostajemy informacje o stanie naładowania baterii i zasięgu danej maszyny. W systemie skuter można także zarezerwować na czas 15 minut.

Silnik w skuterze uruchomiony jest za pomocą przycisku w aplikacji. Z kolei guzikiem zlokalizowanym po prawej stronie kierownicy możemy otworzyć kufer. Tam znajdują się czepki higieniczne oraz dwa kaski.

Po zakończonej jeździe skuter należy zaparkować w dowolnym, dozwolonym miejscu w wyznaczonej strefie widocznej na mapie w aplikacji. Obszar jest ograniczony do centrum Kielc. Zasięgiem jest zbliżony do strefy płatnego parkowania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze skuterów będą mogły skorzystać osoby mające ukończone 14 lat i posiadające prawo jazdy kategorii AM.

Osoby, które ukończyły 18 lat w 2013 roku lub później potrzebują prawo jazdy dowolnej kategorii: na skuter, motocykl lub samochód, z kolei osoby, które ukończyły 18 rok życia przed 2013 mogą jeździć na skuterach legitymując się tylko dowodem osobistym.

Skutery, osiągają maksymalną prędkość 45 kilometrów na godzinę. Na jednym ładowaniu można przejechać około 50 kilometrów. Konserwacją sprzętu, wymianą baterii będą zajmowali się pracownicy MPK.

Wynajęcie kosztuje 69 groszy za minutę.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o