Gdzie odpocząć od słońca? 5 ogródków letnich, które Cię zaskoczą
12 czerwca 2019
Jest wniosek o organizację Marszu Równości. Co zrobi prezydent Wenta?
13 czerwca 2019

Dziś załamanie pogody. Może spaść duży grad!

Nasz region znajdzie się początkowo w oddziaływaniu rozgrzanej i chwiejnej masy powietrza znad południa kontynentu, natomiast następnie zacznie napierać na nią chłodny front atmosferyczny z zachodu. Kluczowe parametry są dogodne do tworzenia się silnych superkomórek które mogą generować nawalne opady deszczu oraz opady bardzo dużego gradu do 5 cm – pisze na swoim profilu na facebook’u, grupa Storm Chasers Świętokrzyskie – Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami.

Według nich dzisiejszy dzień może zapisać się na długo w kartach meteorologii pod względem aktywności zjawisk burzowych w naszym regionie.

– Spodziewane jest uformowanie się bardzo silnej linii zbieżności wiatru oraz nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze, co będzie zapalnikiem do rozwoju burz. W przypadku powstania izolowanych superkomórek burzowych głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu >5cm, porywy wiatru w superkomórkach mogą dochodzić do 100 km/h w przypadku zjawiska downburst. Natomiast w przypadku powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) głównym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru oraz nawalne opady, superkomórki mogą również być wbudowane w taki system, więc grad również jest realnym zagrożeniem – czytamy w komunikacie.

Polecamy śledzić profil Storm Chasers na Facebook’u. Tam znajdziecie najbardziej aktualne prognozy pogody dla naszego regionu i Kielc.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o