Szpital tymczasowy gotowy. Wojewoda: "Kraj przystąpił do walki w sposób absolutnie perfekcyjny" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Szpital tymczasowy gotowy. Wojewoda: „Kraj przystąpił do walki w sposób absolutnie perfekcyjny”

Po ponad miesiącu pracy i kosztem około 10 milionów złotych zakończył się pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Placówka na razie nie będzie wykorzystywana, ponieważ pacjenci z COVID-19 są przyjmowani w 12 innych szpitalach w regionie. 

Oficjalna prezentacja szpitala odbyła się w piątek po południu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele niemal wszystkich szczebli lokalnego samorządu. Tym razem obyło się bez przecinania czerwonej wstęgi. Natomiast nie zabrakło podniosłych słów w tym oceny, że „kraj radzi sobie z pandemią w sposób perfekcyjny”.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski  podkreślał, że teren wystawienniczy Targów Kielce w bardzo szybki sposób został przekształcony w szpital tymczasowy. Wskazywał, że udało się to zrobić w nieco ponad miesiąc.

– Wspólna synergiczna praca doprowadziła do tego, że mamy owoc działania w trosce o bezpieczeństwo obywateli – mówił wojewoda.

Dziękował prezydentowi Kielc, prezesowi Targów oraz zarządowi województwa za dobrą współprace. Kilkukrotnie podkreślając, że zgoda buduje.

„Kraj przystąpił do walki w sposób absolutnie perfekcyjny”

Zwracając się do dziennikarzy Zbigniew Koniusz ocenił także stan przygotowań regionu i kraju do pandemii: –  Przedstawiacie pewne migawki z życia kraju. Kraju, który w sposób zdecydowany, w sposób absolutnie perfekcyjny, przystąpił do walki i tę walkę póki co wygrywa z wrogiem, którego nikt się w zeszłym roku nie spodziewał – dodawał.

W pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym w przygotowano 150 łóżek, z możliwością rozbudowy do 900. Na potrzeby szpitala zaadaptowano trzy hale targowe. Wydzielono tam boksy, śluzy i sanitariaty.

– Nasza skala z dużym potencjałem rozwinięcia świadczy o tym, że jeżeli coś sobie założymy na wszystko nas stać.  Warunkiem niezbędnym jest partnerstwo, zgoda i poczucie odpowiedzialności. Dzisiaj możemy się cieszyć, że koronawirus jest w pewien sposób opanowany. Ale jeszcze trzy tygodnie temu państwo widzieliście co się działo. Szpitale stacjonarne wypełniały się po przebiegi. Szczęśliwie w naszym regionie mieliśmy zawsze rezerwę, ale ten szpital miały być ostatnim szańcem –  ocenił wojewoda.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowała, że w regionie potwierdzono kolejnych 252 zakażeń koronawirusem. Zmarło 19 osób. Dotychczas w województwie świętokrzyskim stwierdzono 30 991 zachorowań na koronawirusa i 625 zgonów.