Mieszkańcy poczekają na odbiór śmieci. Awaria zakładu w Promniku

Trwa usuwanie awarii w Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku. Do najbliższego poniedziałku śmieci nie będą odbierane od mieszkańców wszystkich gmin powiatu kieleckiego, poza stolicą województwa.

– Awarii uległ  tzw. fermentora służącego do produkcji biomasy. Uszkodzona część  instalacji została już  zamówiona w Holandii i do końca tego tygodnia powinna trafić do zakładu. Fermentator osiągnie pełną wydajność w ciągu miesiąca. Do tego czasu w sortowni zostaną wyznaczone konkretne terminy na częściowy odbiór śmieci z poszczególnych gmin – mówi Mirosław Banach prezes, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami, która kieruje  ZUO.

W związku z awaryjną sytuacją z przedstawicielami gmin powiatu spotkał się prezydent Bogdan Wenta. Ustalono, że gminy będą mogły skorzystać z usług dopiero w najbliższy poniedziałek.

–Zgłaszaliśmy, aby priorytetem były śmieci z osiedli, które nie mogą być zbyt długo przetrzymywane, od poniedziałku zakład w Promniku ma częściowo odbierać odpady ze wszystkich gmin. Natomiast od 15 lutego odbierane będą już wszystkie odpady – mówi burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

Rocznie zakład w Promniku przetwarza około 300 tys. ton odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.