Przychodnie rodzinne na telefon. Lekarze rzadko przyjmują chorych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przychodnie rodzinne na telefon. Lekarze rzadko przyjmują chorych

W związku ze stanem epidemicznym, przychodnie rodzinne musiały wprowadzić spore zmiany w funkcjonowaniu. Część spraw załatwiły telefonicznie, lekarze przyjmują pacjentów w poważnym stanie, a odwołane są badania kontrolne, szczepienia czy bilanse. O funkcjonowaniu przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej rozmawiamy z Krzysztofem Nowakiem, lekarzem Centrum Medycznego Omega.

– W jaki sposób funkcjonują teraz przychodnie rodzinne?

Większość przychodni funkcjonuje obecnie w formie porad telemedycznych. Należy poprzez rejestrację przychodni telefonicznie umówić wizytę a następnie lekarz w wyznaczonym czasie oddzwania do pacjenta. Jeśli uzna, że stan pacjenta wymaga badania osobistego, zaprosi go na wizytę. Poza nagłymi stanami zagrożenia życia nie jest obecnie możliwe przyjść do przychodni „z ulicy”. Nie ma w tej sprawie rozporządzenia nakazującego przychodniom dostosowanie się do obecnych warunków, są to rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu i Krajowego Konsultanta Medycyny Rodzinnej a ustawa na temat praw pacjenta pozwala na ograniczenie ich (w tym wypadku swobodnego dostępu do lekarza) w wypadku zagrożenia epidemiologicznego.

– Na jakie utrudnienia trzeba się przygotować?

Żadne. Na prawdę. Obecna sytuacja jest wręcz ułatwieniem dla pacjentów. Kto lubi z gorączką, katarem iść do lekarza? Albo z biegunką? Komu na rękę jest dostosowywanie planu dnia po to, żeby pójść do lekarza po receptę? Jeśli w ogóle można mówić o zaletach epidemii, to wymieniłbym wśród nich na 1. miejscu przyśpieszoną cyfryzację opieki medycznej. Obecnie w przychodni 90-95% potrzeb pacjentów jesteśmy w stanie zaspokoić poradami telemedycznymi.

– Jak wygląda wywiad telefoniczny?

Na początku, w trakcie rejestracji telefonicznej, rejestratorka zbiera wywiad epidemiologiczny: jest pytanie o ostatnie podróże, kontakty z osobami potencjalnie chorymi czy o objawy infekcji. Jeśli jest taka konieczność, rejestratorka prosi osobę o skontaktowanie się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu ustalenia czy dana osoba wymaga nadzoru epidemiologicznego/kwarantanny. Jest to bardzo ważne, żeby każdy poproszony zadzwonił do sanepidu bo pełna kontrola nad potencjalnie zakażonymi osobami to jeden z kluczy do sukcesu w celu panowania nad epidemią. Następnie o umówionej godzinie lekarz dzwoni do pacjenta, na podany w dokumentacji telefon. To bardzo ważne, żeby podawać osobisty i aktualny telefon ponieważ jest on częścią weryfikacji Pacjenta. Następnie lekarz pyta o powód kontaktu z przychodnią. Dopytuje o objawy.

– Co można „załatwić” przez telefon? Czy zwolnienia i recepty również?

– Porada telemedyczna jest pełnoprawną poradą lekarską i może prowadzić do wszystkich wymienionych skutków. Jeśli lekarz uważa za konieczne, przepisze recepty, zwolnienie.

– Co ze szczepieniami dzieci? Czy odbywają się normalnie?

Niestety nie. Zgodnie z zaleceniami Konsultantów Krajowych Pediatrii i Medycyny Rodzinnej nasza przychodnia wstrzymała wszelkie wizyty profilaktyczne. Do odwołania wstrzymane są szczepienia (również obowiązkowe), bilanse zdrowia, kontrolne badania laboratoryjne. Oczywiście laboratorium nadal działa, jednak jedynie w wypadkach nagłych i jedynie na wyraźne zlecenie lekarza.