Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą starać się o dotację Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego na realizacje projektów. Kwoty jednorazowych dotacji sięgają 5 tysięcy złotych, a w całym programie przewidziano 285 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 15 kwietnia. O najważniejszych zagadnieniach rozmawiamy z Pawłem Kwietniewskim z Fundacji im. S. Artwińskiego, która jest operatorem programu.
Czym jest Świętokrzyski Fundusz Lokalny?
Przede wszystkim jest to zwiększanie roli inicjatyw oddolnych, realizowanych w małych społecznościach lokalnych. Zadaniem Funduszu Lokalnego jest zmierzanie do poprawy sytuacji w danej społeczności, aktywizacji obywateli i rozwoju organizacji pozarządowych. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy lokalne wesprą młode organizacje pozarządowe, które stawiają pierwsze kroki. Będą też początkiem drogi do tego, żeby ubiegać się o większe granty.
Dla kogo przewidzieliście środki?
Mamy środki dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla grup nieformalnych. Grupa nieformalna to co najmniej trzy osoby. Jeżeli grupa liczy znacznie więcej osób, to należy wskazać to we wniosku dotacyjnym. Te trzy osoby są potrzebne do zawarcia umowy dotacyjnej.
Minimalna kwota dotacji to 1500 złotych, a maksymalna kwota dotacji to 5000 tys. Dla grup nieformalnych to 1500 złotych do 3000 zł.
Czym są młode organizacje pozarządowe?
Jest to organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która została wpisana do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację. Ponadto roczny przychód takiej organizacji za poprzedni zakończony rok obrotowy jej funkcjonowania nie może przekraczać 25 tys. zł
Czy Fundusz Lokalny jest przeznaczony dla organizacji i grup z całego regionu?
Tak. Podzieliśmy Fundusz na 5 stref. Pierwszy to powiat kielecki i Kielce. Drugi to powiat ostrowiecki, skarżyski i starachowicki. Trzecia strefa to powiat jędrzejowski, włoszczowski i konecki. Czwarta strefa to powiat pińczowski, buski i kazimierski. Piąta strefa to powiat sandomierski, opatowski i staszowski.
Jakie inicjatywy mogą zostać zrealizowane dzięki Funduszowi Lokalnemu?
Tych inicjatyw może być bardzo wiele. To mogą być warsztaty, szkolenia, festyny, zawody sportowe, akcje charytatywne i ekologiczne. Na tą chwilę sytuacja epidemiologiczna jest trudna, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, że mają Państwo obawę co się stanie, gdyby okazało się, że nie da się zorganizować festynu, pikniku czy innej akcji, na przykład z powodu zakazu zgromadzeń publicznych. W takiej sytuacji będziemy prosić ich o zmianę zakresu wniosków, tak żeby działania były wykonywane online.
Jakie są kryteria oceny wniosków?
Najpierw musi przejść on ocenę formalną, której dokonuje operator, czyli Fundacja im. Stefana Artwińskiego, a potem będą go oceniać eksperci. Ważny jest cel inicjatywy, to czy wpisuje się ona w Świętokrzyski Fundusz Lokalny, to czy wnioskodawca dobrze sprecyzował potrzebę lokalnej społeczności. Czy te rozwiązania są adekwatne do danego problemu. Należy również wpisać we wniosku działania promocyjne, na przykład kwestię plakatów, ulotek czy reklamy na Facebook’u. Trzeba także dobrze rozplanować budżet. Koszty administracyjne nie mogą przekraczać 20% budżetu.
Ważny jest też termin złożenia wniosku. Czy dany beneficjent może uczestniczyć w programie. Trzeba pamiętać o czasie wykonywania danego działania, ponieważ wszystkie zadania powinny zostać wykonane do 30 września. Od zakończenia projektu, będzie miesiąc na złożenie sprawozdania Ocena merytoryczna jest kluczowa dla przyznania dotacji.
Gdzie można znaleść szczegołowe informacje?
Serdecznie zapraszam wszystkich którzy chcą złożyć wniosek na strone www.swietokrzyskiegranty.pl Na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje, dane kontaktowe i przykładowe pytania. Składanie wniosków w pełni odbywa się online.