"Orzeczenie budzi wątpliwości". Zarząd Województwa odpowiada w sprawie teatru - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Orzeczenie budzi wątpliwości”. Zarząd Województwa odpowiada w sprawie teatru

Przeczytaj także

Zarząd Województwa odniósł się do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ich zdaniem orzeczenie WSA budzi wątpliwości. – Sąd identyczną skargę, wniesioną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odrzucił – wskazano. Przypomnijmy, że zapadł nieprawomocny wyrok, który zobowiązuje zarząd do przedstawienia warunków umowy Jackowi Jabrzykowi, kandydatowi wybranemu w konkursie na dyrektora Teatru Żeromskiego. 

Konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego został ogłoszony w lutym. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele resortu, samorządu, związków zawodowych i środowiska twórczego. 17 kwietnia stosunkiem głosów 5:4 wskazano Jacka Jabrzyka. Zarząd województwa świętokrzyskiego zdecydował jednak nie podpisać z nim umowy, twierdząc, że w procedurze konkursowej doszło do nieprawidłowości.

Jabrzyk, uznając, że został prawowomocnie wybrany na dyrektora teatru, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność marszałka województwa. Wyrok zapadł w środę na posiedzeniu niejawnym.

Sędzia Sylwester Miziołek, rzecznik prasowy WSA w Kielcach, poinformował, że sąd zobowiązał zarząd województwa do przedstawienia Jackowi Jabrzykowi – jako kandydatowi wyłonionemu w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego – warunków organizacyjno-finansowych.

Sędzia powiedział też, że uzasadnienie wyroku zostanie sporządzone w ciągu 14 dni. Po jego doręczeniu obu stronom przysługuje prawo do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni.

Zarząd Województwa przedstawia swoje stanowisko

W czwartek do mediów wysłane zostało stanowisko Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w sprawie decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

„Orzeczenie to budzi wątpliwości, ponieważ postanowieniem z dnia 26 września 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach identyczną skargę – wniesioną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odrzucił. Sąd trafnie uznał, że tego rodzaju sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego. W tej sytuacji zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego ten sam sąd – zarówno we wczorajszym, jak i we wcześniejszym rozstrzygnięciu – przedstawił zupełnie sprzeczne stanowiska.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podejmie decyzję ws. dalszych kroków prawnych”.

Spór o teatr nadal trwa

W teatrze od lipca 2025 roku utrzymuje się sytuacja tymczasowa, a placówką kieruje pełnomocniczka Luiza Buras-Sokół. Równolegle do postępowań administracyjnych kielecka prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące przebiegu konkursu, badając m.in. wątek ewentualnych zaniechań zarządu województwa.

Konflikt stał się także przedmiotem debaty politycznej. W listopadzie 2025 roku ministra kultury Marta Cienkowska zaproponowała przekształcenie teatru w narodową instytucję prowadzoną wyłącznie przez resort, co miało zapewnić stabilność sceny. Propozycja ta spotkała się ze sprzeciwem sejmiku województwa świętokrzyskiego. Radni w grudniu 2025 roku przyjęli uchwałę o dalszym współprowadzeniu teatru przez samorząd, argumentując to m.in. wieloletnim finansowaniem modernizacji obiektu.

Jeśli zarząd nie złoży skargi kasacyjnej, wyrok stanie się prawomocny i zostanie skierowany do wykonania. W przypadku wniesienia kasacji sprawa zostanie przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Teatr Żeromskiego jest instytucją podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, od 2020 roku współzarządzaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeczytaj także