Urządzenie do wykonywania testów na koronawirusa, kupione w ramach zbiórki społecznej, trafiło do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Aparatura została zakupiona w ramach publicznej zbiórki pieniędzy zainicjowanej przez kieleckich radnych Macieja Burszteina i przewodniczącego Rady Miasta Kamila Suchańskiego oraz redaktora Dariusza Gacka.
– Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce. To było trudne przedsięwzięcie mając na uwadze, że tak dużo akcji odbywa się w tym samym czasie, dodajmy czasie spowolnienia gospodarczego. Wielu kielczan wielokrotnie ogląda każdy grosz przed wydaniem, wielu martwi się to co będzie jutro. A jednak jako kielczanie znów pokazaliśmy, że potrafimy się pięknie organizować wokół pozytywnych celów – powiedział Kamil Suchański.
Kampania fundraisingowa wystartowała na początku kwietnia. W ciągu miesiąca zebrano około 100 tys. złotych od darczyńców prywatnych oraz instytucjonalnych. Zgromadzona kwota pozwoliła na zakup aparatu do automatycznej izolacji DNA i RNA wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolacje. W czwartek urządzenie zostało przekazane Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Koszty przestoju gospodarki są wysokie. Koszty psychiczne związane ze społeczną izolacją trudno oszacować. Rząd odmraża gospodarkę i luzuje restrykcje. Kluczowe w powrocie do pełnej normalności jest wykonywanie testów na masową skalę – dodał Maciej Bursztein.
Urządzenie trafi do specjalnego laboratorium, które powstaje w gmachu Collegium Medicum UJK.
– Laboratorium spełniać będzie wymogi bezpieczeństwa BSL-2, które pozwala na przeprowadzanie testów na koronawirusa. Obecnie dużym problemem jest długie oczekiwanie na testy, prowadzi to do bardzo dużej dezorganizacji życia społecznego. Uruchamiając nasze laboratorium będziemy mogli przysłużyć się społeczeństwu – zaznaczył profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK.
Organizatorzy akcji zapowiedzieli, że zbiórka pieniędzy jeszcze się nie zakończyła. W ramach drugiego etapu zakupione zostaną kolejne odczynniki do wykonywania badań. W ciągu doby, maszyna może przebadać około 120 próbek. Po ustaniu epidemii urządzenie będzie nadal służyć UJK do celów naukowych.