"Nie bądź obojętny". Będzie manifestacja przeciwko fali hejtu oraz agresji wobec obywateli Ukrainy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Nie bądź obojętny”. Będzie manifestacja przeciwko fali hejtu oraz agresji wobec obywateli Ukrainy

Przeczytaj także

Wyrażenie sprzeciwu wobec narastającej fali hejtu, ksenofobii, nacjonalizmu i przemocy wymierzonej w Ukrainki i Ukraińców oraz przedstawicieli innych mniejszości. Tak opisuje swój cel Świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji, który – w ramach ogólnopolskiej akcji –  organizuje manifestację pod hasłem „Nie bądź obojętny”. Ta odbędzie się w niedzielę 9 sierpnia o godzinie 17:00 na ulicy Sienkiewicza (przy ławeczce Jana Karskiego).

Przedstawiciele świętokrzyskiego KOD przypominają, że od początku wojny w Ukrainie mieszkańcy regionu okazali uchodźcom ogromne wsparcie. Ich zdaniem warto pielęgnować postawy solidarności i przeciwdziałać wszelkim przejawom nienawiści.

– „Nie bądź obojętny” to wezwanie skierowane do wszystkich ludzi, którzy nie godzą się na nienawiść i przemoc. Historia wielokrotnie pokazała, że obojętność wobec zła może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego chcemy wspólnie pokazać, że w naszym społeczeństwie nie ma zgody na agresję i pogardę dla innych ludzi – podkreślają organizatorzy.

Jak dodają, niedzielne manifestacje to początek akcji społecznej, której celem jest okazanie solidarności osobom doświadczającym przemocy i dyskryminacji. Podczas manifestacji będą rozdawane specjalne nalepki z hasłem „Nie bądź obojętny”.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do umieszczania nalepek w przestrzeni publicznej (na drzwiach do lokali gastronomicznych, sklepów, na samochodach i rowerach itp.), co ma pokazać, że tu Ukrainki i Ukraińcy mogą liczyć na pomoc, czuć bezpiecznie i mają wsparcie.

Wydarzenie zostało zapowiedziane podczas konferencji prasowej. Obecni byli na niej m.in. Rafał Kasprzyk, poseł Unii Centrum, a także Michał Piasecki, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Kielce. Wśród współorganizatorów wymienia się Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie imienia Tadeusza Mazowieckiego, Dom Ukraiński Kielce.

Przeczytaj także