Jerzy Pióro, został powołany na pełnomocnika prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych. – To nie jest nasz wymarzony kandydat – odpowiadają przedstawiciele osób niepełnosprawnych.
„Środowiska osób niepełnosprawnych, z którymi odbywałem spotkania, sygnalizowały jednak także silną potrzebę powołania pełnomocnika w strukturach Urzędu Miasta. Dlatego od 1 czerwca taka osoba rozpoczęła pracę w urzędzie i będzie do codziennej dyspozycji mieszkańców Kielc” – powiedział prezydent Bogdan Wenta.
Zaznaczył, że to kolejne działanie, które jest skierowane do środowisk osób niepełnosprawnych.
– W ubiegłym roku wprowadziliśmy „Standardy dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych miasta Kielce” – to ważny dokument, a jego przestrzeganie jest wymogiem przy projektowaniu oraz realizowaniu zadań związanych z budową, przebudową, remontem czy utrzymaniem infrastruktury miejskiej – dodał.
Jednak w opinii przedstawicieli osób niepełnosprawnych działania prezydenta Kielc były opieszałe, a wybrany pełnomocnik „nie jest ich wymarzonym kandydatem”.
– To wszystko trwało zbyt długo, bo ponad rok. Na pewno nie jest to nasz wymarzony pełnomocnik, bo rok temu ustaliśmy coś innego, że pełnomocnika wybiorą sami niepełnosprawni. Jednak uznaliśmy, że trzeba Panu Jerzemu dać szansę. Ocenimy jego pracę za jakiś czas – tłumaczy Paweł Słowik, przedstawiciel osób niepełnosprawnych, który zabiegał o powołanie pełnomocnika.
Podobnego zdania jest Joanna Winiarska, radna klubu Bezpartyjni i Niezależni.
– Dobrze, że taka osoba w końcu się pojawiła, choć nie tak to miało wyglądać. Nasuwa się pytanie dlaczego tak późno? Jeszcze za czasów pani wiceprezydent Papaj mówiono o dacie 1 stycznia. Przedstawiciele osób niepełnosprawnych są zawiedzeni, ponieważ wybór nie przebiegał tak jak było im to zadeklarowano – podkreśla Joanna Winiarska.
Do zadań pełnomocnika ma należeć inicjowanie i koordynowanie opracowywania miejskich programów służących poprawie warunków życia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Koordynowanie współpracy Urzędu Miasta Kielce, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz innych jednostek organizacyjnych Miasta w zakresie tworzenia rozwiązań dotyczących osób z niepełnosprawnościami. W zakresie obowiązków pełnomocnika jest także przedstawianie władzom miasta problemów środowisk osób niepełnosprawnych i propozycji ich rozwiązań.