Ponad 180 wniosków do budżetu obywatelskiego. To rekord! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ponad 180 wniosków do budżetu obywatelskiego. To rekord!

Aż 183 projekty zgłosili mieszkańcy Kielc w najnowszej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. – To bardzo dobry wynik, który jasno pokazuje, że kielczanie chcą mieć wpływ na to, jak zmienia się ich otoczenie – podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

W tym roku mieszkańcy Kielc, podobnie jak w ostatniej edycji, zgłaszali projekty w trzech kategoriach. Wśród zadań inwestycyjnych dużych (powyżej wartości 150 tys. zł) wpłynęło 30 projektów, zaś wśród małych (poniżej 150 tys. zł) 57. Najwięcej projektów pojawiło się jednak w kategorii zadań nieinwestycyjnych, bo aż 96.

Mieszkańcy po raz kolejny wykazali się sporą kreatywnością. Oprócz projektów związanych z budową boisk, siłowni zewnętrznych, placów zabaw czy miejsc parkingowych, pojawiły się też bardziej nieszablonowe pomysły. „Kielecki Central Park na Czarnowie? Skwer Jagiellonów! Nowe miejsce spotkań oraz wypoczynku kielczan” – to jeden z nich.

Wśród zaproponowanych do realizacji zadań pojawiła się również m.in. propozycja stworzenia napisu „I (serce) Kielce” w centrum miasta, zakup smogowozu, utworzenie ogrodu sensorycznego dla dzieci w Parku Dygasińskiego, książkomatu dla kielczan, stworzenie „woonerfu” na ul. Staszica, czy organizacja jubileuszu kultowej drużyny Korony Kielce, czyli 10-lecia „Bandy świrów”.

– W poprzednim roku zgłoszono łącznie 117 projektów, obecnie jest ich kilkadziesiąt więcej. Dzięki temu, mieszkańcy Kielc będą mieli jeszcze większe pole wyboru – podkreśla Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. Przypomnijmy, że każda osoba będzie mogła zagłosować tylko raz – na 1 zadanie inwestycyjne duże, 3 inwestycyjne małe oraz 5 nieinwestycyjnych.

Obecnie rozpoczął się proces weryfikacji projektów, który potrwa przez okres wakacyjny. Na początku września zostanie opublikowana lista projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie. Autorzy tych, które uzyskały negatywna ocenę, będą mieli siedem dni na złożenie odwołania. Sam proces głosowania rozpocznie się 25 września i potrwa do 9 października. Sześć dni później poznamy ostateczne wyniki tegorocznej edycji.

Przypomnijmy, że od tego roku, po raz pierwszy, będzie można głosować wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej. W celu wyeliminowania nieprawidłowości każdy głos będzie potwierdzany smsem. Na jeden numer telefonu może zostać wysłany jeden sms.

źródło: www.um.kielce.pl

CO ZOSTAŁO DO TEJ PORY ZROBIONE?

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Kielcach od 2013 roku. W tym czasie powstało wiele przydatnych inwestycji. Większość to infrastruktura sportowa i rekreacyjna, ale zdarzały się takie pozycje jak plac zabaw dla psów, miejsca do grillowania, mapy turystyczny dla niewidomych czy remonty skwerów. Zdarzały się też kontrowersyjne inwestycje jak chociażby połowa boiska na osiedlu Na Stoku.

Poniżej kilka ciekawych realizacji, które wygrały w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego. 

Park zabaw dla psów przy Zalewie
Wiaty grillowe w Parku Dygasińskiego
Kreatywna strefa zabawy i nauki na Barwinku
Boisko do siatkówki plażowej przy ZSE na Langiewicza
Zespół boisk sportowych wielofunkcyjnych przy ZSP nr 2
Siłownia na powietrzu – Aleja Legionów 4
Orlik pod dachem przy Szkole Podstawowej nr 27
Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 4
Plac treningowy do gry w piłkę nożną na osiedlu Na Stoku