O pilne uruchomienie kompleksowych punktów obsługi mieszkańców w galeriach handlowych zaapelował do prezydenta Kielc, przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański. Ma to związek z ogromnymi problemami kielczan w załatwieniu spraw w wydziale komunikacji w Urzędzie Miasta.
– Dostaję szereg sygnałów od mieszkańców o trudnościach w załatwieniu spraw w Wydziale Komunikacji. Praca tego wydziału od dłuższego czasu nie jest oceniana pozytywnie przez kielczan, ale w ostatnim czasie problemy się jeszcze spotęgowały. Dostępne terminy w rejestracji internetowej wyczerpują się codziennie w ciągu kilku minut od ich uruchomienia. Umówienie wizyty telefonicznie jest praktycznie dla większości interesantów niemożliwe. Znane są przykłady o kilkudziesięciu, a nawet kilkusetnych bezskutecznych próbach dodzwonienia się na wskazane numery telefonów – tłumaczy Kamil Suchański.
Do naszej redakcji również wpływały sygnały o problemach z rejestracją samochodu. Pisaliśmy o nich w zeszłym tygodniu.
– Telefonów do wydziału komunikacji jest naprawdę dużo, dzwoni on praktycznie non stop. Dlatego uruchomiliśmy dodatkową, internetową rejestrację poprzez specjalny portal umowwizyte.kielce.eu. W najbliższym czasie zostanie wprowadzona możliwość rejestracji nie tylko z dnia na dzień, ale też na kolejne terminy – mówił dla naszego portalu Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Wraca temat punktów obsługi w galeriach handlowych
Jednak Kamil Suchański chce pójść o krok dalej i przypomniał prezydentowi Kielc o ich wspólnym pomyśle z kampanii wyborczej – otwarciu punktów obsługi petentów w galeriach handlowych.
Przewodniczący Rady Miasta podaje w tym przypadku wzór Rzeszowa, gdzie można zarejestrować i zgłosić sprzedaż pojazdu, nadać numer PESEL, wydać dowód osobisty lub prawo jazdy czy zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy. O takie samo rozwiązanie zaapelował do włodarza miasta.
Przypomnijmy, że o sprawie punktów obsługi klienta pisaliśmy na początku stycznia tego roku. Wtedy ówczesna wiceprezydent Kielc, Danuta Papaj poinformowała, że władze Kielc muszą się wycofać ze swojej obietnicy wyborczej.
– Chcieliśmy uruchomić punkt, gdzie będzie można załatwić wiele spraw urzędowych. To jednak skomplikowane, ponieważ wiąże się to z odpowiednimi zabezpieczeniami lokalowymi i podłączeniami do sieci. To są narzędzia informatyczne i są one dosyć drogie. W urzędzie niektóre informacje możemy szybko pozyskać, dzięki temu, że pokoje są blisko siebie. Gdy potrzebujemy czegoś z archiwum, to mamy do niego sto metrów. Gdybyśmy chcieli obsłużyć interesanta w galerii, to robi się zdecydowanie większa odległość – wyjaśniała Danuta Papaj.
Być może władze Kielc zmienią jeszcze zdanie w tej sprawie.
Suchański proponuje też uruchomienie dodatkowych stanowisk obsługi w Urzędzie Miasta przy Rynku, wydłużenie godzin pracy Wydziału Komunikacji do godziny 18:00 (obecnie Wydział pracuje od 7:30 do 15:30 z tym, że przyjmuje interesantów od 8:00 do 14:30), umożliwienie mieszkańcom załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji od poniedziałku do soboty, uruchomienie dodatkowych stanowisk Wydziału Komunikacji w innych lokalizacjach Urzędu Miasta np.: na ulicy Szymanowskiego 6 czy Strycharskiej 6.