Od września pasażerowie skorzystają z wyremontowanego dworca autobusowego w Kielcach. W związku z tym planowane są poważne zmiany w kursowaniu autobusów. Obejmą one aż 40 linii.
Barbara Damian, dyrektor ZTM zapowiedziała, że do 12 sierpnia firma Budimex ma wyznaczony termin zakończenia remontu dworca. – Po tym terminie ZTM przystąpi do odbioru inwestorskiego. Najważniejsze odbiory ze strony sanepidu i straży pożarnej już zostały wykonane. Mamy nadzieję, że nic nie przeszkodzi, aby dworzec otworzyć zgodnie z planem – powiedziała.
Dyrektor zapowiedziała także, że w związku z udostępnieniem dworca planowana jest zmiana w siatce połączeń komunikacji miejskiej
– Chcemy uporządkować ruch autobusów podmiejskich, które aktualnie kończą swoje trasy w różnych częściach miasta m.in. na ulicy Kaczmarka, Puscha, Massalskiego czy Kolberga. Wszystkie te autobusy będą skierowane na dworzec autobusowy – poinformowała.
Zaznaczyła, że będzie to wymagać także zmian w kursowaniu aż 40 linii miejskich. W związku z tym miasto ogłasza konsultacje społeczne w sprawie planowanych zmian. Do 23 sierpnia mieszkańcy mogą złość swoje uwagi. Nowe założenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będą wprowadzane od początku września.
– Zmiany obejmują ponad 40 linii autobusowych. Z racji wielkości przedsięwzięcia planujemy to robić stopniowo i o wszystkim na bieżąco informować mieszkańców – powiedziała.
Zaznaczyła, że z dworca odjeżdżać będzie 37 prywatnych przewoźników. Jednak prawdopodobnie liczba się zwiększy, ponieważ wnioski cały czas napływają. Na tą chwile wiadomo, że od początku września z dworca będzie wykonywanych 440 kursów.
Pokaz świetlny i koncerty
– Dworzec nabrał nowego obrazu z zachowaniem strachy rozwiązań. Koronawirus spowodował, że w mieście musieliśmy zrezygnować z wielu imprez w tym Święta Kielc. Dlatego 27 sierpnia chcemy zaprosić wszystkich na uroczyste otwarcie dworca autobusowego. Będzie on połączony z programem artystycznym i pokazami – zapowiedział prezydent Bogdan Wenta
W planach są miedzy innymi pokazy artystyczne w wykonaniu młodzieży z miejskich instytucji kultury, koncert zespołu Mafia oraz spektakl świetlny stworzony przez Dariusza Makaruka.
W Centrum Komunikacyjnym do zrobienia pozostała już tylko kosmetyka. Gotowa jest też fontanna w formie przystanku, która przenosi nas w lata 70-te XX wieku, czyli w czasy powstania kieleckiego spodka. Wewnątrz montowane są ostatnie elementy wyposażenia.