Uczestnicy 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarli w środę do Kielc. – Niech marsz ludzi wolnych trwa nieprzerwanie, przez cały rok – mówił podczas na Placu Wolności w Kielcach szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.
Uczestnicy przedsięwzięcia pokonali w ciągu tygodnia 120-kilometrową trasę z krakowskich Oleandrów – miejsca historycznej zbiórki strzelców – do Kielc, które podkomendni Piłsudskiego w 1914 r. uczynili pierwszą stolicą odradzającej się państwowości polskiej.
– 106 lat temu Kielce były miejscem, gdzie rodziła się niepodległa Polska. To była pierwsza stolica odradzającej się Rzeczpospolitej. Tutaj zaczynał się niezwykle ważny dla dziejów narodu etap, jakim była walka – tym razem skuteczna – o odzyskanie niepodległości – mówił Kasprzyk.
– Niech marsz ludzi wolnych trwa nieprzerwanie, przez cały rok. Niech ten marsz, który trwa od 6 do 12 sierpnia będzie tylko symbolicznym manifestowaniem tego, co czujecie i macie w sercach. Jestem pewien, że dzięki takim ludziom jak wy Polska ma przed sobą wspaniała przyszłość. Bo wy, tak jak legioniści roku 1914, wierzycie w niepodległość, jako rzecz najważniejszą w życiu ludzi, narodów i państw – powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Obecne na uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem marszałka. Po defiladzie uczestnicy marszu przeszli pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie w 1914 r. stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Po apelu poległych marsz rozwiązano.
Kompania, zwana „Kadrówką”, która liczyła ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.
Kwaterą główną Piłsudskiego i jego sztabu stał się wówczas dawny Pałac Biskupów Krakowskich. „Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się ich 15. Tradycję wskrzeszono w 1981 r., zachowując ciągłość numeracji. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych.