Sezon grillowy w pełni. Jak zdrowo grillować i co najlepiej wrzucić na ruszt, żeby uniknąć niestrawności? Zapytaliśmy o to Darię Sych, specjalistkę dietetyki z Centrum Medycznego OMEGA
Partnerem artykułu jest Centrum Medyczne OMEGA mieszczące się w Galerii Echo na poziomie 2+.
Co warto wrzucić na ruszt na weekendowym grillu oprócz karkówki czy kiełbaski?
Jeżeli chodzi o to co grillować, to starajmy się oprócz rzeczy ciężko strawnych, jak kiełbasa czy karkówka, przemycić również produkty lekkostrawne. Wrzućmy na grilla rybę, szaszłyki drobiowe z warzywami lub owocami, wrzućmy same warzywa np. cukinię, pieczarki, cebulę czy paprykę. One grillowane też będą świetnie smakować.
Nie zapominajmy też o sałatkach. Możemy zrobić sałatkę grecką, sałatkę ziemniaczaną, niech tam po prostu znajdą się świeże warzywa o niskiej wartości energetycznej z dużą zawartością składników mineralnych, witamin.
Ile możemy zjeść na grillu, żeby się nie przejeść i nie cierpieć kolejnego dnia?
Kwestia ile możemy zjeść na grillu jest zależna od masy ciała czy wieku, ale starajmy się żeby nie były to porcje większe od naszej standardowej porcji obiadowej. Niech to będzie jedna, dwie kiełbaski dla dorosłego człowieka, ale pamiętajmy o dodatku sałatki lub warzyw, żeby nie wyglądało to tak, że jest cała miska mięsa.
Starajmy się również jeść stosunkowo mało pieczywa, ponieważ pieczywo jest dosyć mocno kaloryczne, wypełnia nam przewód pokarmowy, daje szybkie uczucie sytości i długo je trawimy. Spróbujmy również grillować w miarę możliwości nie późnym wieczorem, a raczej popołudniu lub w porze obiadowej.
Pamiętajmy o tym, aby przyprawiać jedzenie różnego rodzaju ziołami. Przyprawy ułatwiają nam trawienie. Najlepiej robić to koperkiem, kminkiem, cząbrem czy czarnuszką. Dodawajmy je do marynat lub warzyw.
Wiadomo, że grill to także alkohol…
Wiadomo, że trudno sobie go zupełnie odmówić, ale pamiętajmy również, aby podczas tej biesiady pić dużo wody, aby zwiększyć ilość płynów w przewodzie pokarmowym, co ułatwi nam trawienie.
A jak należy zdrowo grillować? Czy najczęściej używany węgiel jest odpowiedni dla naszego organizmu?
Dla naszego organizmu najmniej korzystne jest grillowanie na węglu, jeżeli tłuszcz z produktów spożywczych, które grillujemy kapie na węgiel. Wtedy powstają m.in. węglowodory aromatyczne i nitrozoaminymające właściwości rakotwórcze. Unikajmy tego.
Jeżeli grillujemy na węglu używajmy aluminiowych tacek, dzięki którym tłuszcz nie będzie skapywał bezpośrednio na węgiel. Jeżeli mamy możliwość wyboru – wybierzmy grill elektryczny lub gazowy, gdzie nie mamy węgla i nie będzie zachodziła wcześniej wspomniana reakcja. Będzie to też korzystniejsze dla środowiska.