To już pewne. W listopadzie ruszy szpital polowy w Targach Kielce - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

To już pewne. W listopadzie ruszy szpital polowy w Targach Kielce

4 miliony złotych będzie kosztował szpital polowy w Targach Kielce. Powstanie w nim 300 łóżek, a otwarcie zaplanowano na 20 listopada.

O decyzji poinformował we wtorek Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. – Minister zdrowia wydał już polecenie Targom Kielce na utworzenie i współdziałanie na rzecz powstania szpitala tymczasowego. Docelowo możemy zlokalizować w Targach 1000 miejsc do leczenia dla chorych na koronawirusa – tłumaczy wojewoda.

Na razie zaplanowano w Targach 300 miejsc dla chorych na Covid-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych. Podmiotem zarządzającym nową placówką będzie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

– Szpital zajmie się merytoryczna stroną całego przedsięwzięcia. Ma koordynować działania, począwszy od izby przyjęć po ruch chorych, ewidencję i całą stronę finansową – tłumaczy Koniusz.

W szpitalu ma pracować od 30 do 50 lekarzy, około 200 pielęgniarek i 50 osób personelu pomocniczego. Kadrę mają stanowić lekarze zatrudnieni w POZ, możliwe, że również z resortowych jednostek MON, ale również ci, którzy zostaną przyjęci do pracy na podstawie ogłoszeń.

– Myślimy też o państwowej i ochotniczej straży pożarnej i szkołach medycznych – dodaje wojewoda.

Prace ruszą jeszcze w tym tygodniu

Przewidywany czas otwarcia placówki to 20 listopad. Głównym wykonawcą inwestycji będą Targi Kielce, które wykorzystają cztery hale. Dwie z nich będą dla chorych, jedna to tzw. strefa czysta, w której będą usytuowane elementy bazy diagnostycznej, m.in. tomograf, RTG, część laboratoryjna i administracyjna. Kolejny będzie służyć do bezpiecznego wejścia dla personelu, gdzie będą szatnie, natryski, przebieralnie

Prace przy budowie szpitala polowego w Targach Kielce mają ruszyć już w tym tygodniu.

Wojewoda dodał, że władze województwa rozważają też przygotowanie łóżek w Uzdrowisku Busko-Zdrój, gdzie może znaleźć się miejsca nawet dla kolejnych 1000 chorych na COVID-19.