Dieta w trakcie choroby jest bardzo istotna i pomaga nam szybciej wrócić do zdrowia. Co jeść podczas zakażenia koronawirusem? Razem z Darią Sych, magister dietetyki z Centrum Medycyny Żywienia mieszczącego się w Galerii Echo na poziomie 2+, przygotowaliśmy dla Was PRAKTYCZNY PORADNIK ŻYWIENIOWY.
Hiszpańskie badanie dowiodło, że objawy niedożywienia wykazywało 75% zakażonych Covid-19, także w przebiegu bezobjawowym! Niedożywienie, nawet krótkotrwałe, skutkuje zaostrzeniem stanu zapalnego. Jak mu przeciwdziałać?
1. Częstym skutkiem zakażenia jest zaburzenie bądź utrata węchu, smaku, a co za tym idzie także apetytu. Dodatkowo w czasie gorączki i bólu głowy czy mięśni jeść się zwyczajnie nie chce – ale trzeba!
2. Spożywaj małe porcje, ale często.
3. Pij dużo! Zapotrzebowanie na wodę to 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Dla osoby ważącej 70 kg to ok. 2 l. Przy gorączce zapotrzebowanie to jeszcze bardziej wzrasta!
4. Najważniejsze jest dostarczenie do organizmu białka. Jedz jajka (łatwo i szybko można je przyrządzić: na miękko, na twardo, sadzone, jajecznica, omlet itp.), ryby, mięso (postaw na potrawy z mięsa mielonego, łatwiej je pogryźć), rośliny strączkowe (np.hummus do pieczywa).
5. Postaw na potrawy, które można ugotować raz na kilka dni, a później tylko odgrzewać. Świetnie sprawdzą się treściwe zupy (rosół, krupnik, kapuśniak, grochówka), dania jednogarnkowe (leczo, bigos, gulasz).
6. Unikaj spożywania potraw zimnych, prosto z lodówki (jak sałatki, jogurty, soki). Spożywane posiłki powinny mieć temperaturę pokojową lub być ciepłe, podgrzane. To samo dotyczy płynów. Unikaj zimnej wody, pij wodę w temperaturze pokojowej lub z czajnika.
7. Spożywaj produkty zasadotwórcze: warzywa, owoce, używaj dużo przypraw ziołowych i korzennych, nawet jeśli nie czujesz ich smaku – i tak poprawiają trawienie i odkwaszają. Unikaj też zakwaszającej kawy i mocnej herbaty, możesz natomiast pić napary z melisy, rumianku, szałwii lekarskiej.
8. Zrezygnuj także ze spożywania słodyczy, chipsów, żywności typu fast food. To „puste kalorie” – zaspokoją głód, ale nie dostarczą cennych składników mineralnych i witamin, a przez ich spożywanie tym bardziej nie będziesz mieć apetytu na zdrowe produkty. Jeśli potrzebujesz zamówić jedzenie z dowozem – postaw na tradycyjne dania kuchni polskiej.
9. Jeśli opiekujesz się zakażoną osobą starszą, leżącą bądź otyłą – zadbaj o dożywienie jej preparatami odżywczymi. W aptece dostępne są Nutridrinki (wygodne, można je spożywać bezpośrednio) lub odżywki białkowe w proszku (które dodaje się do potraw). Poproś o poradę lekarza rodzinnego bądź farmaceutę.
10. Pamiętaj, że leczenie żywieniowe jest bardzo ważnym elementem terapii. Jeśli trafisz do szpitala wiedz, że Ci ono przysługuje!
Autor: Daria Sych, magister dietetyki