Przeczytaj także
Badacze z Fundacji „Niezłomni” wznowią poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w podkieleckim Zgórsku. Do tej pory w tamtejszym lesie odnaleziono ciała ośmiu osób, z których siedem udało się zidentyfikować.
Poszukiwania miejsc pochówku ofiar komunistów prowadzą także badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki ich pracy udało się znaleźć na terenie cmentarza na kieleckich Piaskach szczątki sześciu osób związanych z podziemiem antykomunistycznym. Badaczom udało się zidentyfikować Ludwika Machalskiego „Mnicha” oraz Bronisława Klimczaka ps. Sokół.
W poniedziałek na nekropolii odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary reżimu komunistycznego w związku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz samorządowych, IPN i służb mundurowych złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa. Pamięć żołnierzy wyklętych uczczono także przed kieleckim pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zwróciła uwagę, że przywracania pamięci o członkach podziemia antykomunistycznego to skomplikowany proces.
„Przykre jest, że dziś historia staje się polityką i nie widzi się w niej wartości, które mogłaby być ważne dla młodego pokolenia. Żołnierze wyklęci walczyli w obronie Polski suwerennej” – powiedziała. Dodała, że na podstawie tych wartości „powinniśmy budować swoją tożsamość i wspólnotę”.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski mówił, że – mimo starań komunistów – pamięć o bohaterach przetrwała. „Nie udało się wyprzeć z pamięci społecznej ludzi, którzy ośmielili się zanegować istniejącą, powojenną rzeczywistość. Była ona nie do przyjęcia dla polskiego narodu. Żołnierze Wyklęci w kategoryczny sposób powiedzieli +nie+ zniewolonej i rządzonej przez komunistów Polsce. Należy otwarcie mówić o ich bohaterstwie” – powiedział.
Jak wynika z szacunków historyków IPN w latach 1944–56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, kontynuujący walkę zbrojną do początku lat pięćdziesiątych.
Autor: Wiktor Dziarmaga
fot. Fundacja Niezłomni