Przeczytaj także
Na osiedlu Sady powstaną w najbliższych tygodniach murale upamiętniające trzy zasłużone dla miasta kielczanki. Będą to Maria Opelińska, Maria Kiebabczy oraz Kazimiera Grunertówna.
Inicjatorem akcji są radni Koalicji Obywatelskiej oraz Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. – W listopadzie ubiegłego roku zainicjowaliśmy akcję „Przywróć pamięć kielczankom”. Poprosiliśmy mieszkańców, żeby zgłaszali nam propozycje kobiet, które chcieliby upamiętnić w przestrzeni miejskiej. Propozycji wpłynęło ponad 40 – opowiada Agata Wojda, radna Koalicji, która zwraca uwagę, że wśród honorowych obywateli Kielc nie ma żadnej kobiety, natomiast na ponad 200 patronów ulic, tylko niewiele powyżej 20 to kobiety, natomiast mężczyźni patronują przeszło 170 miejscom.
W akcję włączyła się Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zaproponowała, że murale mogą powstać na ścianach bloków między ulicą Pocieszki a Jesionową. Ich autorką jest kielecka artystka Aleksandra Banaś. Murale będą miały około 2 metry wysokości.
– Nasi mieszkańcy będą cieszyć się jako pierwsi tymi pięknymi muralami, które będą sławić pamięć i zaangażowanie kielczanek. Cieszymy się, że te miejsca, które teraz szpecą obecnie przestrzeń osiedla zmienią się w małe ołtarzyki, które upamiętnią te osoby. Rady osiedla bardzo przychylnie zaopiniowały ten pomysł – dodaje Anna Tłuszcz, prezes zarządu KSM.
Wszystkie murale będą umiejscowione w ciągach komunikacyjnych, będzie stworzona tzw. piesza galeria. – Jeśli odbiór będzie pozytywny to przeniesiemy akcję na kolejne osiedla KSM. Przy ulicy Jesionowej zrealizujemy również galerie widoków świętokrzyskich. Każda osoba, która bedzie przejeżdżać przez Kielce zobaczy panoramę Świętego Krzyża czy Karczówki – wyjaśnia Tomasz Kiek – kierownik Osiedlowego Klubu Kultury Polonez
Te kobiety zostaną upamiętnione
Maria Opelińska – W latach 30. została dyrektorką liceum im. błogosławionej Kingi, które mieściło się w budynku przy ul. Leśnej. Szkoła za jej rządów osiągnęła dużą renomę, wprowadzała wiele innowacyjnych projektów jak sala gimnastyczna, pracownie zajęć technicznych czy toalety, które wtedy były rzadkością. Zaczęła też współpracować z liceum im. J.Śniadeckiego, do którego wtedy chodzili tylko chłopcy.
Maria Kiebabczy – Po śmierci ojca w 1914 roku przejęła po nim sieć kiosków. Dekadę później otworzyła czwarty kiosk – na tzw. krakowskiej rogatce. Biuro Dzienników Marii Kiebabczy funkcjonowało z dużym sukcesem, było lokalnym liderem w zakresie sprzedaży prasy i publikacji ogłoszeń, dawało zatrudnienie pracownikom biurowym i sprzedawcom. Maria wspierała również finansowo budowę Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedsiębiorstwo kieleckiej Ormianki posiadało około dziesięciu punktów sprzedaży i działało do 1946 roku.
Kazimiera Grunertówna – nauczycielka, księgowa w kieleckim oddziale Banku Łódzkiego, senator III kadencji Senatu II RP.
Była córką Bogumiła i Antoniny z Radzikowskich. Uzyskała maturę w 1889 w kieleckim Gimnazjum Żeńskim. Początkowo pracowała jako nauczyciel domowy. Zaangażowała się w działalność społeczną w Stowarzyszeniu Kursów dla Analfabetów Dorosłych. Prowadziła komplety nauczania początkowego, pogadanki, odczyty z geografii, historii ojczystej, przyrody, higieny oraz religii dla robotników. W okresie I Wojny Światowej członkini Ligi Kobiet. Była sanitariuszką w Legionach Polskich, a potem wspierała byłych żołnierzy w ramach Towarzystwa Opieki nad Legionistami Niezaprzysiężonymi. W czasie wojny polsko-bolszewickiej prowadziła werbunek do Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, prowadziła pogadanki historyczne w szpitalach wojskowych i pełniła nocne dyżury w szpitalu zakaźnym. Weszła w skład Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kielcach. W tym czasie działała w Komitecie Walki o Górny Śląsk.
Pracowała jako księgowa w kieleckim oddziale Banku Łódzkiego a następnie do emerytury jako sekretarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Kielcach. W 1930 r. wybrana do Senatu III kadencji. Podczas okupacji niemieckiej zaangażowana w działalność Armii Krajowej pracowała w Wydziale Łączności Konspiracyjnej Komendy Armii Krajowej Okręgu Radom-Kielce „Jodła”, w jej mieszkaniu była kancelaria Okręgu.
Odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Niepodległości.