Przeczytaj także
Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące zapisów regulaminów Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego przewidujących „neutralność ideologiczną”. Nasza redakcja dotarła do listu, który trafił do rąk przewodniczącego Rady Miasta, Kamila Suchańskiego.
Przypomnijmy, że zgodnie z przytoczonymi przepisami w ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane jedynie projekty „zgodnie z zasadami współżycia społecznego oraz będącego neutralne ideologicznie. „Neutralność ideologiczna” to warunek dopuszczalności wniosków o realizację projektów z Budżetu.
„Jak wynika z doniesień prasowych, powyższy zapis wzbudził duże kontrowersje wśród mieszkańców Kielc. Dotyczyły one w szczególności intencji wprowadzenia wymogu neutralności ideologicznej projektów przedkładanych przez kielczan, jak również sposób jego praktycznego zastosowania.” – pisze Adam Bodnar.
Rzecznik Praw Obywatelskich odnosi się do projektu słynnych już w całej Polsce tęczowych ławeczek. Według niego projekt miał stać się powodem wprowadzenia do regulaminu BO przedmiotowego zapisu o „neutralności ideologicznej” zgłaszanych projektów.
Bodnar podkreśla, że wskazany zapis nie precyzuje, co uznawane będzie za „neutralne ideologicznie” przez Komisję rozpatrującą wnioski obywatelskie, ani jakie kryteria uwzględnione są przy dokonywaniu tej oceny.
„Przepis budzi więc zastrzeżenia z punktu widzenia wymogu określoności prawa powszechnie obowiązującego, jakim są akty prawa miejscowego na obszarze działania gminy oraz zasady zaufania obywateli do państwa stanowiącego przez nie prawa.”
Według niego zapis budzi wątpliwości biorąc pod uwagę szerszy kontekst patrząc na zachowanie Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz rady powiatu kieleckiego, które nie podjęły uchwały w sprawie „ideologii LGBT”.
„Mając świadomość , że Rada Miasta Kielce nie należy do jednostek samorządu terytorialnego, które przyjęły uchwały w sprawie tzw. „ideologii LGBT”, zauważyć należy, że takie uchwały przyjęte przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego (w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym) oraz Radę Powiatu w Kielcach (w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do lokalnej wspólnoty samorządowej). W obu tych uchwałach organy samorządowe wyraziły sprzeciw wobec domniemanej „ideologii LGBT”, wskazując na konieczność jej usunięcia z życia samorządowego.”
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że bezstronność światopoglądowa jest bezwzględnym obowiązkiem władz publicznych Rzeczypospolitej Polski, w tym także samorządu terytorialnego.
Na koniec Adam Bodnar pyta wedle jakich kryteriów oceniana jest neutralność ideologiczna wniosków oraz czy w ramach funkcjonowania BO na rok 2021 miały miejsce przypadki odrzucenia projektów obywatelskich w oparciu o ten przepis?