Kielczanin ponownie na liście najbogatszych ludzi na świecie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielczanin ponownie na liście najbogatszych ludzi na świecie

Przeczytaj także

Związany z naszym regionem Michał Sołowow ponownie znalazł się na liście najbogatszych ludzi na świecie według Magazynu Forbes.

Najbogatszy Polak ma majątek o wartości czterem miliardów dolarów. Magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Wśród nich znalazł się kielczanin Michał Sołowow, który jest zarazem najbogatszym Polakiem. Jego majątek wyceniono na cztery miliardy dolarów, co daje mu 727. miejsce na świecie w tym roku. Co ciekawe, Sołowow w zeszłym roku uplasował się w pierwszej 500, zajmując 494. pozycję.

Najbogatszym człowiekiem na świecie został Jeff Bezos, amerykański przedsiębiorca, prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com z majątkiem wartym 177 miliardów dolarów. Na drugim miejscu jest Elon Musk (151 miliardów) a podium uzupełnia Bernard Arnault (150 miliardów).

Sołowow ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Hanki Sawickiej w Kielcach, a następnie studia na Politechnice Świętokrzyskiej.

W 1988 roku, wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. Usiłował następnie wykupić akcje dużego przedsiębiorstwa budowlanego Exbud, aby połączyć obie spółki, jednak na skutek konfliktu personalnego z jego prezesem Witoldem Zaraską, zamiar ten nie powiódł się, a Exbud został sprzedany szwedzkiej Skanskiej. Sołowow później sam wycofał się z branży budowlanej, a Mitex po wprowadzeniu na giełdę w 1999 roku został sprzedany w 2002 roku francuskiej grupie Eiffage.

W 1993 założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą w 1999 sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.

W latach 90. Sołowow inwestował aktywnie w różne spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dążąc do zwiększenia ich wartości i sprzedaży akcji. Po wykupieniu 24% akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim, zainteresował się branżą chemiczną i zbudował koncern chemiczny Synthos, produkujący m.in. kauczuk syntetyczny, dokupując spółki w Czechach i Holandii.. Nie udało mu się jednak kupić Zakładów Azotowych Puławy ani Ciechu..

Drugim istotnym polem działalności Sołowowa stała się ceramika budowlana i łazienkowa, skupiona wokół spółki akcyjnej Cersanit i połączonej z nią następnie spółki Opoczno. Cersanit (noszący przejściowo nazwę Rovese) przejął także marki zagraniczne Meissen Keramik, Mei i Pilkington’s oraz posiada zakłady produkcyjne w Rosji, Rumunii, Niemczech i na Ukrainie. Kontroluje również sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort i producenta podłóg drewnianych Barlinek.

Sołowow w 1996 założył dużą spółkę developerską z siedzibą w Kielcach Echo Investment, która stała się największym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i centrów handlowych w Polsce.. Spółkę tę jednak sprzedał w 2015 roku grupie kapitałowej PIMCO-Oaktree-Griffin Real Estate.

Jego grupa przemysłowa skupia obecnie 15 spółek, o łącznych przychodach ok. 10 mld zł i zatrudnieniu ok. 16 000 pracowników. Wszystkie spółki właścicielskie zarejestrowane są w Polsce.

Aktualnie jest właścicielem m.in. następujących spółek:

– Synthos (branża chemiczna),

– Cersanit ,

– Barlinek (producent deski podłogowej),

– Komfort (sieć sklepów specjalistycznych),

– North Food,

– New Era Materials

– Komfort Łazienki

– Homla,

Przeczytaj także