Przeczytaj także
Na terenie Targów Kielce otwarto w czwartek pierwszy w mieście punkt szczepień drive-thru. „Ten punkt charakteryzuje się dużymi możliwościami szczepiennymi” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Od godziny 9 zaczęli się zgłaszać do niego pierwsi chętni. Za prowadzenie szczepień odpowiada Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
„Mamy nadzieje, że przy współpracy z innymi punktami na terenie miasta i województwa doprowadzimy do szybkiego zaszczepienia wszystkich osób zainteresowanych. W tej chwili, w tym punkcie dysponujemy szczepionkami AstraZeneca. Liczymy, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli wybór pomiędzy jeszcze innymi szczepionkami” – powiedział w czwartek Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala.
W punkcie przygotowano trzy stanowiska do szczepień. W ciągu godziny preparat będzie mogło w nich przyjąć ponad 30 osób. W czwartek zgłosiło się około 100 chętnych.
„Ten punkt charakteryzuje się dużymi możliwościami szczepiennymi” – zwracał uwagę wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. „Szczepienia są jedną z metod, które pozwolą doprowadzić do sytuacji, że koronawirus, podobnie jak wirus grypy, będzie sezonowy” – dodawał.
Bogdan Wenta podkreślił, że punkt w Targach Kielce jest przeznaczony dla wszystkich mieszkańców województwa. „Chcemy, aby szczepionka przeciw COVID-19 dotarła jak najszybciej do mieszkańców miasta i województwa, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo” – powiedział.
Po szczepieniu osoby kierujące autem będą musiały odczekać na parkingu około 20 minut, a pasażerowie kwadrans. W czwartek szczepienia będą się odbywać do godziny 16.00, W piątek 7 maja planowane jest, że będą realizowane od 8.00 do 14.30.
Pierwszy pilotażowy punkt szczepień drive-thru w woj. świętokrzyskim utworzyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Punkt działa od 28 kwietnia.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w woj. świętokrzyskim wykonano dotąd 357 597 szczepień. W pełni zaszczepiło się 88 261 osób. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
zdjęcia: um.kielce.pl