Badminton to jedna z najbardziej popularnych gier uprawianych rekreacyjnie w wolnym czasie. Jednak w Kielcach mamy bardzo mocną kadrę młodych zawodników, którzy osiągają znaczące wyniki na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej w tej dyscyplinie sportu.
Choć wielu z nas kojarzy badminton z działką czy plażą, gdzie często zabieramy ze sobą rakiety i lotki, to właśnie ten sport uchodzi za najszybszą dyscyplinę rakietową na świecie. Rekord prędkości lotki ustanowił Malezyjczyk Tan Boon Heong. Wyniosła ona ponad 400 km/h. Jest to również dyscyplina olimpijska, która na Igrzyskach jest od 1972 roku. Polacy do tej pory nie zdobyli żadnego medalu, ale być może w najbliższych latach to się zmieni, ponieważ coraz więcej młodych osób uprawia ten sport. Nie inaczej jest w Kielcach, gdzie zawodnicy ćwiczą pod okiem wykwalifikowanych trenerów w Centrum Sportowym Wschodnia 12.
– Mamy kilku bardzo utalentowanych zawodników i zawodniczek. Jest Piotrek Tomaszewski, który zajął pierwsze miejsce w turnieju międzynarodowym w grze podwójnej, jest też Kaja Ziółkowska, która okazała się w tegorocznej rywalizacji w swoim roczniku bezkonkurencyjna i zdobyła dwa złote medale – wymienia trener Michał Stebnicki.
Są też klubowe sukcesy. – Jako tak młody klub możemy poszczycić wieloma sukcesami. Pomijając dwójkę najlepszych zawodników, którzy co sezon zdobywają medale na mistrzostwach Polski, mamy wiele mniejszych sukcesów. W pierwszym roku warto wspomnieć o Filipie, czy Julii Głozowskiej, ponieważ oni przy swoim pierwszym starcie na międzywojewódzkich mistrzostwach w badmintonie wypadli bardzo dobrze – dodaje Michał Stebnicki.
13-letnia Kaja Ziółkowska jest już mistrzynią Polski w swojej kategorii wiekowej. Co więcej jest najmłodszą zawodniczką, która posiada międzynarodowy kontrakt z firmą Young specjalizującą się w produkcji sprzętu do badmintona. Z kolei Piotr Tomaszewski ma 17 lat. Trenuje od 7 lat, a na swoim koncie ma już 5 medali mistrzostw Polski.
Oboje podkreślają ogromne wsparcie ze strony klubu oraz Centrum Sportowego Wschodnia 12. – Warunki mamy chyba najlepsze w Polsce. Nawierzchnia jest dostosowana do gry w badmintona. Atmosfera tak samo jest bardzo przyjazna i zabawna. Klub wspiera nas bardzo mocno. Mamy przykładowo halę za darmo, żebyśmy mogli trenować i nie ponosić aż tak dużych kosztów. Gdyby nie było hali, to nie byłoby treningów, a bez tego sukcesy byłyby niemożliwe – zaznacza Kaja Ziółkowska.
Treningi na Wschodniej, to jedyna możliwość profesjonalnej gry w badmintona. – Jesteśmy jedynym klubem badmintonowym, ale otrzymujemy bardzo dużą pomoc. Nie mamy dotacji z miasta, ale cały obiekt przy Wschodniej 12 jest udostępniany praktycznie bezpłatnie. Ze składek członkowskich opłacamy trenerów i sprzęt niezbędny do treningów. To nieoceniona pomoc właściciela, czyli pana Ryszarda Grzyba – tłumaczy Stebnicki.
Badminton ćwiczy refleks i redukuje stres
Trenerzy zachęcają do spróbowania swoich sił w badmintonie. Szczególnie, że regularne treningi poprawiają szybkość, siłę, refleks, a także pozwalają zyskać pewność siebie, zredukować stres. Treningi badmintona są dobrą alternatywą dla osób, które nie lubią sportów zespołowych. Wychodząc na kort jesteśmy sam na sam z naszym przeciwnikiem.
– Zachęcamy do uprawiania tego sportu. Prowadzimy zajęcia z różnymi rocznikami dwa razy w tygodniu. Jest to o tyle dobre, że dziecko może poznać specyfikę tej gry i zazwyczaj po pierwszych, drugich zajęciach młodzi zawodnicy już z nami zostają – informuje Stebnicki.
Ofertę zajęć można sprawdzić TUTAJ.