Przeczytaj także
Lekarze, fryzjerzy, kucharze czy pracownicy robót wykończeniowych – między innymi w tych zawodach bardzo łatwe znaleźć pracę. Na drugim krańcu są ekonomiści, politolodzy czy pedagodzy.
Sprawdziliśmy zapotrzebowanie na pracowników na naszym rynku pracy. Dane zaczerpnęliśmy z „Barometru zawodów 2021”, czyli raportu przygotowanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. Raport przedstawia prognozę zapotrzebowania na pracowników na regionalnym i lokalnych rynkach pracy województwa świętokrzyskiego w nadchodzącym roku 2021. – Realizacja tegorocznej edycji badania przebiegała w odmiennych warunkach kształtujących rzeczywistość społeczno-gospodarczą w kraju i w regionie. W ciągu kilku miesięcy przeszliśmy z modelu gospodarki opartej na długotrwałym wzroście w gospodarkę zmagającą się z kryzysem o nieznanym dotąd charakterze i nieprzewidywalnym rozkładzie skutków – czytamy w opracowaniu.
Jakich pracowników poszukują aktualnie pracodawcy z Kielc i regionu? W cenie są nadal zawody techniczne, ale pandemia wymusiła również rozwój sektora e-commerce i specjalistów z tej dziedziny.
– Potrzebni są też specjaliści w marketingu, potrafiący się zająć działaniami prowadzonymi w mediach społecznościowych albo korzystający z technologii bardzo teraz na czasie, czyli programmatic. Mamy też zapotrzebowanie w tych branżach, które nie były specjalnie zamrażane, czyli na przykład inżynierów budowlanych. Wszędzie tam, gdzie wiąże się to z wykończeniem obiektów albo z obiektami z nadzorem elektrycznym, nadzorem budowlanym, nadzorami przy produkcji. Pandemia potwierdziła, że potrzebujemy również lekarzy i pielęgniarek – mówił nam pod koniec maja Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy.
W cenie są nadal zawody techniczne, ale pandemia wymusiła również rozwój sektora e-commerce i specjalistów z tej dziedziny.
Ekspert dodaje, że istotnym aspektem zdobycia pracy jest również dyplom uczelni wyższej. W Polsce zgodnie z badaniami Bilansu Kapitału Ludzkiego najszybciej pierwsze zatrudnienie zdobywają osoby z wykształceniem wyższym. Zdobywają one doświadczenie zawodowe o trzy miesiące wcześniej niż osoby z wykształceniem gimnazjalnym i niższym. Te dane dotyczące także stolicy regionu świętokrzyskiego.