Wiadomo jaki wariant wybiorą drogowcy na przebudowę drogi S74 przez Kielc. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowisk wydała decyzję środowiskową dla inwestycji i zaakceptowała jedną z trzech możliwych opcji.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecyduje się na wariant, o którym dyskutowano najczęściej. To puszczenie mierzącej ponad pięć kilometrów trasy ekspresowej w dwóch tunelach. Nowa droga rozpocznie się na węźle Kielce Zachód i zakończy przy skrzyżowaniu z aleją Solidarności. Trasa zostanie poprowadzona w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74.
Wariant z dwoma tunelami zakłada, powstanie dwóch zamkniętych wykopów na dwóch odcinkach między ulicą Olszewskiego a wiaduktami kolejowymi oraz między Klonową a Warszawską, który będzie miał około pół kilometra. Planowane są także dwa nowe węzły Hubalczyków i Zagnańska. Ta opcja daje pełne oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego. Dla mieszkańców zostaną zachowane wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne na tym odcinku z uwzględnieniem ruchu pieszego. Skrzyżowania będą umiejscowione nad trasą ekspresową.
Będą ekrany
Inwestycja zakłada zachowanie wszystkich dotychczasowych przejść dla pieszych. Dodatkowo zostaną wybudowane nowe ciągi piesze i drogi rowerowe. Ruch tranzytowy zniknie z widoku, ale mieszkańcy muszą się liczyć z montażem zielonych ekranów akustycznych. Dzięki inwestycji zniknie również niebezpieczny wjazd z ulicy 1 Maja w ulicę Łódzką. Kierowcy włączą się do ruchu dzięki wiaduktowi umiejscowionemu przy Hubalczyków. Pozostałe wjazdy na ekspresówkę będą na obecnym skrzyżowaniu drogi krajowej z Zagnańską, Warszawskiej i al. Solidarności.
Dobrą informacja dla mieszkańców osiedla Bocianek jest to, że RDOŚ uwzględnił uwagi jakie zostały przez nich złożone. Przypomnijmy, że mieszkańcy protestują przeciwko wyburzeniu garaży w rejonie osiedla oraz poprowadzeniu drogi zbyt blisko bloków. Uwagi zostały uwzględnione przy wydaniu decyzji, a rozwiązanie tej sprawy zostanie wypracowane na etapie projektu budowlanego
Potężna kwota inwestycji
GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu w III kwartale tego roku. Szacunkowa wartość inwestycji to blisko 700 mln zł, co daje średnią niebagatelną kwotę około 130 mln zł za 1 kilometr!