Przeczytaj także
Na Politechnice Świętokrzyskiej trwa dodatkowa rekrutacja. – Wszystkie kierunki, które oferujemy są wciąż w zasięgu uczniów – mówi Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki.
W nowym roku akademickim dla studentów przygotowano 2500 miejsc. Największym zainteresowaniem w pierwszym etapie rekrutacji cieszyły się kierunki informatyczne. Najpopularniejsza była informatyka, budownictwo, automatyka i robotyka, ekonomia, logistyka i odnawialne źródła energii. Informatykę chce studiować 315 osób, połowę mniej budownictwo. Na automatykę i robotykę zgłosiło się ponad 100 chętnych.
Jednak wciąż jest szansa, żeby dostać się zarówno na najbardziej oblegane kierunki jak i te pozostałe. – Na kierunkach informatyka, teleinformatyka, ekonomia oraz automatyka i elektrotechnika przemysłowa limity zostały już przekroczone, ale nie ma się co przejmować. Dlaczego? Po pierwsze przyjmujemy nieco więcej osób niż mamy wyznaczony limit, ponieważ nie wszyscy, którzy się deklarują ostatecznie przychodzą do nas studiować. Poza tym mamy możliwość zapisaną w naszych przepisach wewnętrznych, że jeżeli jakiś kierunek jest niedociążony, to możemy limity przenieść na inny kierunek. Jak będzie taka potrzeba to zwiększymy liczbę miejsc na tych bardziej obleganych kierunkach – tłumaczy Artur Maciąg.
Żeby wziąć udział w rekrutacji dodatkowej trzeba zarejestrować się w systemie informatycznym. Rejestracja trwa do 15 września, natomiast 17 września zostaną ogłoszone ostateczne wyniki rekrutacji. Szansę na przyjęcie mają także uczniowie piszący maturę poprawkową, bowiem jej wyniki będą znane 10 września.
W pierwszym etapie rekrutacji łączna liczba kandydatów na studia pierwszego stopnia wyniosła 1951 na 2500 przygotowanych miejsc, w tym 1536 zgłoszeń napłynęło na studia stacjonarne i 415 na niestacjonarne. To zdecydowanie więcej niż dwa lata temu (ok. 1,2 tys. kandydatów), ale mniej niż w 2020 roku (prawie 2 tys. kandydatów).