Rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce!

Przeczytaj także

Prawie 400 wystawców z 27 państw będzie prezentowało nowoczesny sprzęt i wyposażenie wojskowe podczas rozpoczynającego się we wtorek (7 września) w Kielcach 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO).

Udział w MSPO wezmą m.in. przedstawiciele: Belgii, Chin, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

„Progres jest widoczny, zwłaszcza jeżeli porównamy dane tego i poprzedniego roku – 185 wystawców z 15 krajów w 2020, 400 wystawców z 27 krajów w 2021. Spotykamy się oczywiście cały czas z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z COVID-19. Na wystawie nie pojawią się, np. firmy australijskie, ze względu na panujące w tym kraju obostrzenia w ruchu międzynarodowym. Liczymy jednak, że już w przyszłym roku jubileuszowa 30. edycja Salonu odbędzie się w wymiarze znanym nam wszystkim z lat przed pandemią” – poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Najliczniej reprezentowany będzie rodzimy przemysł obronny. Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentuje ofertę innowacyjnych rozwiązań i systemów dla Sił Zbrojnych RP i służb mundurowych. Na stoisku PGZ będzie można obejrzeć m.in.: nowe propozycje platform kołowych – pojazd 4×4 z Huty Stalowa Wola oraz zmodyfikowane warianty specjalistyczne KTO Rosomak i gąsienicowe, w tym nowe lekkie podwozie gąsienicowe z moździerzem M120.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami z obszaru produktowego C4ISR, ofertą środków bojowych oraz indywidualnym wyposażeniem żołnierza – w tym z nowymi konstrukcjami z Fabryki Broni „Łucznik” oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów. Nie zabraknie również systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym propozycji PIT-RADWAR dla projektu pk. „Noteć” oraz rozwiązań, które polski przemysł przygotował na rzecz programu „Wisła”.

„Tegoroczna ekspozycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej to ponad 300 rozwiązań przedstawionych przez 28 spółek – systemów, podsystemów i pojedynczych wyrobów, które dostarczamy, oferujemy, bądź też przygotowujemy dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych i na rynki eksportowe. Każdy, kto odwiedzi naszą ekspozycję w hali C, będzie miał możliwość zobaczenia tego, co udało nam się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przygotować” – zapowiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Podczas targów swoją premierę będzie miał system łączności krytycznej, oparty na przenośnej sieci 4G/5G. Polskie rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. System zaprezentują podczas MSPO firmy: IS-Wireless i Mindmade.

Ekspozycji MSPO tradycyjnie towarzyszyć będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana w tym roku pod hasłem „WYTRWAĆ-OPANOWAĆ-POKONAĆ”.

Do Kielc przyjadą także wystawcy z 27 krajów, w tym m.in.: Belgii, Chin, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii. Przygotowane zostaną pawilony narodowe w tym najliczniej obsadzony – amerykański, w którym uzbrojenie zaprezentuje 41 firm, m.in. General Dynamics Land Systems, Raytheon (producent systemu Patriot) oraz producent pojazdów bojowych Oshkosh.

Atrakcją tegorocznych targów będzie również czołg M1A2 Abrams (General Dynamics Land Systems). Polska armia zamierza kupić 250 takich maszyn w najnowszej konfiguracji SEPv3. Kontrakt ma opiewać na ok. 23 mld zł. Z kolei Firma Lockheed Martin pokaże model myśliwca bojowego F-35 Lightning II.

Pawilony narodowe przygotują także Brytyjczycy, Niemcy, Norwedzy, Włosi i Ukraińcy. Wśród 400 producentów pojawią się m.in. włoski Leonardo, brytyjskie MBDA i BAE Systems oraz niemieckie ThyssenKrupp Marine Systems.

Po raz kolejny podczas MSPO obowiązywać będą obostrzenia związane z pandemią. Wszyscy goście i wystawcy będą proszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej szczepienia przeciw COVID-19. Pozwoli to oszacować liczbę osób, mogących w danym momencie przebywać w obiektach targowych.

Poza tym obowiązwać będą wszystkie stosowane już wcześniej środki ostrożności, w tym nakaz zasłaniania ust i nosa. W wejściach ustawione będą kabiny dekontaminacyjne, wszystkie powierzchnie będą na bieżąco dezynfekowane.

XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w dniach 7-10 września w Targach Kielce. Targi Zbrojeniowe otworzy Prezydent RP Andrzej Duda. W wydarzeniu weźmie udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także