Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Morawicy – poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Najtańszą ofertę, opiewającą na 214,1 mln zł, złożyła firma Budimex. GDDKiA na finansowanie inwestycji zabezpieczyła 316 mln zł.
„Oferty złożone przez wykonawców opiewają na kwoty od 214,1 mln do 307,4 mln złotych i wszystkie mieszczą się w kwocie, jaką inwestor przeznaczył na realizację inwestycji. Wszyscy wykonawcy zaoferowali zaprojektowanie i wybudowanie drogi w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót” – przekazała rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzat Pawelec-Buras.
Zaznaczyła, że komisja przetargowa przystąpiła do analizy ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej. W ramach inwestycji wybudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 73 biegnący nowym śladem, stanowiący obwodnicę Morawicy i Woli Morawickiej. Trasa będzie miała długość ok. 4,4 km.
Planowana jest budowa i przebudowa skrzyżowań oraz dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego. Powstaną dwie estakady. Pierwsza o długości ok. 500 metrów nad Czarną Nidą oraz druga o długości ok. 350 m nad rzeką Morawką. Ponadto, wybudowany zostanie most nad potokiem Łabędziów, wiadukt drogowy nad drogą powiatową Morawica-Radomice oraz podziemne przejście dla pieszych.
Pawelec-Buras dodała, że trwa budowa pierwszego odcinka drogi od granicy miasta Kielce do miejscowości Brzeziny. W tym miesiącu planowane jest m.in. układanie nawierzchni na jezdni wschodniej ciągu głównego budowanej trasy.
„Obecnie na tym odcinku ruch w obu kierunkach odbywa się przebudowaną zachodnią jezdnią obwodnicy. Realizowane są roboty montażowe” – poinformowała.
Zgodnie z umową pierwszy etap inwestycji powinien zakończyć się wiosną 2022 r. Natomiast drugi fragment drogi ma być gotowy w ciągu 39 miesięcy od daty zawarcia umowy, nie wliczając okresów zimowych, tj. od 16 grudnia do 15 marca.
Docelowo, po wybudowaniu obu odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku drogi krajowej nr 73, która łączy Kielce, Busko-Zdrój i Tarnów. Zadanie jest realizowane w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga