12 pianistów zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, mimo, że regulamin dopuszcza udział 10 – ciu. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.
Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowało 12 pianistów.
Są to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Polak Jakub Kuszlik, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Polak Kamil Pacholec, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.
Przesłuchania finałowe potrwają od poniedziałku do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.
W III etapie rywalizowało 23 pianistów. W tym pięciu pianistów z Polski. Zakwalifikowało się sześciu Polaków, jednak Marcin Wieczorek zrezygnował z konkursu z powodu choroby.
Kamil Pacholec urodził się 11 listopada 1998 r. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. W 2017 roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach u Wojciecha Świtały. Od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu Ewy Pobłockiej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych m.in. przez Arie Vardiego, Pavla Gililova, Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. I miejsca w XLVII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina, I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno, II miejsca oraz nagród specjalnych na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Odbywa się co pięć lat. Przyciągając rosnącą liczbę pianistycznych talentów z całego świata (w 2015 roku 452 zgłoszenia, na Konkurs w 2020 ponad 500 zgłoszeń!), skupia uwagę nie tylko międzynarodowego środowiska muzycznego i melomanów, ale także tych, którzy na co dzień z muzyką klasyczną niewiele mają styczności.