Potężne kolejki po banknot i monetę Lecha Kaczyńskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Potężne kolejki po banknot i monetę Lecha Kaczyńskiego

Przeczytaj także

fot. Scyzoryk się Otwiera

Przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Kielcach od wczesnych godzin porannych utworzyła się ogromna kolejka zainteresowanych nabyciem 20-złotowego banknotu i 500-złotowej monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

Około godziny 7 rano przed NBP było już blisko 100 osób. Za jedną sztukę monety trzeba było zapłacić 9,5 tys. zł, a na kielecki oddział przypadło tylko 5 monet. Natomiast banknot kosztował 100 zł.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Wymiary banknotu to 150 mm × 77 mm, nakład do 80 tys. szt. Projektantką jest Justyna Kopecka. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Z kolei złota moneta na rewersie ma umieszczony portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską ze złota o próbie 999,9/1000. Jej wymiary to 50 mm × 25 mm, a masa – 31,1 g. Ma zostać wyemitowana w nakładzie do 1500 szt. Projektantem jest Robert Kotowicz.

Zarówno na banknocie jak i na monecie portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego zaprojektowano według zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego. Wizerunek Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich znajdujący się na awersie monety według zdjęcia autorstwa Pawła Krzywickiego/Forum, a wizerunek tłumu strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. według zdjęcia Stanisława Składanowskiego.

Przeczytaj także