Przeczytaj także
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego uruchomił procedurę wypłaty środków w ramach unijnego programu REACT EU. Blisko 16 mln euro (ponad 71 mln zł) zostanie przeznaczone przede wszystkim na projekty termomodernizacyjne.
Dla pierwszych sześciu województw, w tym świętokrzyskiego, Komisja Europejska uruchomiła łącznie w ramach REACT EU 136 mln euro na zadania związane z walką ze skutkami pandemii koronawirusa oraz inwestycjami w cyfrową i ekologiczną transformację.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego decyzję o uruchomieniu procedury wypłaty środków w ramach programu REACT EU podjął w środę (19 stycznia), ale poinformował o tym dzień później. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 utworzona została dodatkowa Oś Priorytetowa 12, do której wprowadzone zostały środki REACT EU w wysokości 15 mln 902 tys. euro, czyli ponad 71 mln zł.
„Bardzo cieszymy się z decyzji Komisji Europejskiej, bowiem oznacza ona, że już wkrótce będziemy mogli ruszyć z projektami, które przewidzieliśmy do realizacji w ramach REACT EU. To poważny zastrzyk pieniędzy i szansa na pobudzenie gospodarki regionu” – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Dodał, że w regionie świętokrzyskim wsparcie zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia z obszaru energetyki, które służą zmniejszeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska oraz podnoszeniu efektywności energetycznej.
Dofinansowane zostaną projekty znajdujące się na liście rezerwowej konkursu dotyczącego głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz przedsięwzięcie pod nazwą „Nowe źródło ciepła dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach”, który zakłada likwidację kotłowni węglowej obsługującej obie lecznice. Projekty, które będą realizowane w ramach tego instrumentu, muszą się zakończyć do końca grudnia 2023 r.
Mechanizm REACT EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe) to jeden z mechanizmów przygotowanych przez Komisję Europejską w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19. To przejściowy program między perspektywami finansowymi na lata 2014-2020 a 2021-2027.
Wypłata środków w ramach programu REACT EU stanęła pod znakiem zapytania, kiedy w 2019 roku sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przyjęły uchwały przeciwko „ideologii LGBT”, a sejmik woj. łódzkiego – Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Komisja Europejska wystosowała na początku września 2021 r. list do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się „ideologii LGBT”, podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie „do usunięcia uchybienia”. KE dała tym województwom czas na odpowiedź do połowy września, zawieszając jednocześnie rozmowy z nimi na temat wypłat środków z programu REACT EU.
22 września radni sejmiku woj. świętokrzyskiego uchylili stanowisko „przeciw ideologii LGBT” i przyjęli uchwałę w sprawie „poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania”.
Na początku stycznia władze regionu otrzymały oficjalną decyzję Komisji Europejskiej o odblokowaniu środków w ramach REACT EU.
Autor: Janusz Majewski