KGP: ponad 25 tys. zgłoszeń na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

KGP: ponad 25 tys. zgłoszeń na policyjne skrzynki „Stop agresji drogowej”

Przeczytaj także

Ponad 25 tysięcy zgłoszeń wpłynęło w 2021 roku na policyjne skrzynki „Stop agresji drogowej” w całym kraju – poinformował komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas ideą powstania policyjnych skrzynek „Stop agresji drogowej” było stworzenie kanału, za pomocą którego kierowcy mogliby przekazywać mundurowym informacje o zachowaniach zagrażających innym uczestnikom ruchu. „Ci kierowcy, którzy łamią – często świadomie – przepisy ruchu drogowego, zapomina o tym po kilku chwilach i nie wyciąga żadnych wniosków z całego zajścia” – zaznaczył policjant.

„Należy pamiętać, że takie zachowanie może stać się przyczyną tragicznego w skutkach zdarzenia. Kierowca wezwany do jednostki policji będzie musiał zapoznać się z materiałem dowodowym i zależnie od popełnionych wykroczeń powinien się liczyć z konsekwencjami. Może się zdarzyć, że przy tej okazji funkcjonariusz wytłumaczy kierowcy przepis, który ten złamał po prostu dlatego, że go nie rozumie. W przyszłości to może uratować czyjeś zdrowie lub życie” – tłumaczył.

Wskazał, że w stosunku do 2020 roku niemal we wszystkich Komendach Wojewódzkich Policji i Komendzie Stołecznej Policji wzrosła liczba przesłanych materiałów. „Najwięcej było ich w KSP (2020 r. – 4972, 2021 r. – 5394) oraz KWP Wrocław (2020 r. – 2640, 2021 r. – 4305) i KWP Poznań (2020 r. – 1373, 2021 r. – 2391)” – wyliczył.

„Najmniej zgłoszeń odnotowano w KWP Kielce (2020 r. – 243, 2021 r. – 374) oraz KWP Białystok, gdzie było tych zgłoszeń mniej niż rok temu (2020 r. – 429, 2021 r. – 359)” – poinformował.

W 2020 roku mimo trwającego szczytu pierwszej fali pandemii koronawirusa, policja otrzymała niemal 18 tys. wysłanych materiałów.

„Trzeba pamiętać, że drogi są wspólne i od rozsądku każdego z uczestników ruchu zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dla każdego powinno znaleźć się bezpieczne miejsce na drodze” – zaznaczył.

Skrzynki pocztowe „Stop agresji drogowej” działają w każdej wojewódzkiej komendzie. „Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu powiadom nas” – zaapelował.

„By policyjne skrzynki spełniały swoje zadanie, nie należy ich zapełniać np. sprawami niewłaściwego parkowania czy przekraczania prędkości. W tym ostatnim przypadku policjanci nie mogą ukarać kierowcy łamiącego przepisy, ponieważ zwykły rejestrator jazdy nie ma homologacji Głównego Urzędu Miar. Chodzi głównie o filmy przedstawiające groźne zachowania, takie jak np. wyprzedzanie +na trzeciego+, omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, przyspieszanie przez wyprzedzanego kierowcę, zajeżdżanie drogi, czy wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle” – powiedział.

„Zanim wyślesz zgłoszenie, sprawdź, na terenie której jednostki policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. Prosimy, w celu umożliwienia policjantom skutecznego ścigania sprawców wykroczeń, o przekazanie wraz z materiałem filmowym następujących informacji: data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica), dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka, dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy” – dodał.

Przekazał też, że więcej informacji na temat policyjnych skrzynek pocztowych „Stop agresji drogowej” znajduje się na stronie internetowej: https://dlakierowcow.policja.pl/dk/stop-agresji-drogowej/87103,Stop-agresji-na-drodze.html.

Autor: Bartłomiej Figaj

Przeczytaj także