Przeczytaj także
Już niedługo mają ruszyć prace nad budową tymczasowego dworca PKP. Chodzi o dwukondygnacyjny obiekt, który pomieści poczekalnię dla pasażerów. Znajdzie się też miejsce na kasy biletowe, toalety i pomieszczenia biurowe. Budynek ma być postawiony pomiędzy Wieżą Sztuki i budynkiem Poczty Polskiej. Nie wiadomo jednak kiedy konkretnie zacznie funkcjonować.
Dworzec PKP jest w tej chwili otwarty dla pasażerów. Prace remontowe już jednak trwają i aktualnie dotyczą wyższych kondygnacji budynku.
– Dwa tygodnie temu przekazaliśmy plac budowy wykonawcy prac budowlanych. Obecnie organizuje on zaplecze budowy, a także rozpoczął już pierwsze prace rozbiórkowe wewnątrz budynku dworca kolejowego w Kielcach (w tym m.in. wyburzenia ścianek działowych, posadzki) – informuje Bartłomiej Sarna z z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych SA.
I dodaje, że niebawem rozpoczną się również prace związane z budową dworca tymczasowego, który ma być zlokalizowany pomiędzy Galerią Wieża Sztuki a budynkiem Poczty Polskiej. Nowy obiekt będzie składał się z dwóch kondygnacji, a do jego stworzenia zostaną wykorzystane 24 moduły kontenerowe. Na parterze znajdzie się klimatyzowana poczekalnia, której powierzchnia wyniesie około 45 metrów kwadratowych. Tutaj umiejscowione będą także kasy biletowe i toalety, w tym przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Natomiast na piętrze pomieszczenia biurowo-socjalne dla spółek kolejowych.
– Uruchomienie dworca tymczasowego nastąpi niezwłocznie po zakończeniu jego budowy, a także uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń i zakończeniu procesu przeniesienia do niego kas biletowych. Wtedy też nastąpi zamknięcie dworca, a dworzec tymczasowy przejmie obsługę podróżnych na czas jego przebudowy. O zmianie w organizacji ruchu poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem – podkreśla Bartłomiej Sarna.
Przypomnijmy, że 31 stycznia firma MGBuiliding przejęła plac budowy. Wyczekiwana inwestycja przewiduje między innymi stworzenie czterech kas biletowych i centrum obsługi pasażera. Układ hali zaprojektowano w sposób przyjazny klientom. Dzięki przebudowie dworzec ma też zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Plany zakładają również wstawienie paneli fotowoltaicznych na dachach, przewidziano także nowe miejsca parkingowe i wiatę rowerową. Modernizacja stacji ma kosztować ponad 44 miliony złotych. Prace budowlane powinny potrwać 18 miesięcy.