W pobliżu ulicy Robotniczej powstanie wielki park logistyczny. Za inwestycję odpowiada warszawska firma Propco, a samo centrum ma zapewnić prawie sto miejsc pracy i być otwarte przez cały tydzień. Obiekt może też obsługiwać aż 800 samochodów dziennie. – Czy kielecki oraz lokalny układ komunikacyjny jest w stanie obsłużyć planowany park logistyczny? – pyta jeden z radnych.
Firma złożyła już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. I jak można wyczytać na stronie urzędu miasta, postępowanie dowodowe w tej sprawie niedawno zostało zakończone. Strony mają prawo do zapoznania się z aktami sprawy i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów, materiałów i zgłoszonych żądań w ciągu trzech dni od doręczenia omawianego obwieszczenia.
– W prowadzonym postępowaniu uzyskano opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach i Dyrektora Zarządu Zlewni w Kielcach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – napisano w obwieszczeniu.
Inwestycja znajdzie się na ponad sześciohektarowej działce przy ulicy Robotniczej. Duży park logistyczny ma zapewnić prawie sto miejsc pracy i być czynny przez cały tydzień. Jak wynika z danych udostępnionych przez warszawską firmę, obiekt ma też obsługiwać 800 samochodów dziennie, w tym ciężarówki, auta dostawcze i osobowe. To zaś może negatywnie wpłynąć na stan kieleckiego oraz lokalnego układu komunikacyjnego.
– Proszę o weryfikację „KIP” oraz odpowiedź, czy tak duże dodatkowe natężenie samochodów w tym ciężarowych wpłynie negatywnie na i tak bardzo obciążony ruch w przedmiotowym rejonie. Proszę także o wskazanie jakie dodatkowe konsekwencje komunikacyjne mogą wyniknąć z tytułu zwiększenia natężenia ruchu o tak znaczącą ilość pojazdów dziennie – napisał radny Marcin Stępniewski w swojej interpelacji do prezydenta Kielc.
Jakiej odpowiedzi udzieliły władze miasta? Podkreślono, że w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, będącej częścią wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, przedstawiono „maksymalne dane ruchowe dla obliczeń hałasu generowanego przez ww. inwestycję”.
– Jednocześnie zaznaczam, że na etapie określania Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu Inwestor zostanie poinformowany o konieczności opracowania koncepcji obsługi komunikacyjnej oraz analizy ruchu drogowego. Na liczbę pojazdów włączających się w układ ulic miejskich wpływ będzie miał charakter prowadzonej działalności. Przedstawionych wartości maksymalnych w KIP nie można odnosić wprost do liczby pojazdów poruszających się ulicą robotniczą. Istotny jest rozkład ruchu oraz struktura rodzajowa pojazdów w czasie doby – informuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Zaznaczono również, że inwestycja znajduje się niedaleko ulicy Łódzkiej, która ma być rozbudowana do drogi ekspresowej.
– To głównie za pośrednictwem ww. ciągu komunikacyjnego oraz częściowo drogi wojewódzkiej nr 762 będzie odbywała się obsługa komunikacyjna obiektu. Ulica Robotnicza jest łącznikiem pomiędzy drogą krajową i drogą wojewódzką, przy której nie znajdują się zabudowania mieszkalne, a obiekty usługowe i biurowe. Inwestor we wstępnych rozmowach był informowany przez przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach o konieczności przebudowy odcinka ulicy Robotniczej dla zapewnienia właściwej obsługi komunikacyjnej parku logistycznego i generowanego przez niego natężenia ruchu drogowego (zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników drogi) – dodaje Bogdan Wenta.