„Obchody tego święta określają naszą tożsamość narodową” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji prasowej poświęconą obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych określają naszą tożsamość narodową. Ci ludzie zostali przywróceni pamięci. Jak to skandujemy podczas uroczystości patriotycznych, należy się im część i chwała” – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski. Zaznaczył, że obchody będą przeprowadzone z ograniczeniami związanymi z trwającą pandemią koronawirusa.
„Wszystkie uroczystości będą miały charakter bardzo patriotyczny. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodemu pokoleniu pamięć i tradycję upamiętnienia nietuzinkowych osób, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie na dobra ojczyzny” – powiedział Koniusz.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Świętokrzyski Urząd Wojewódzki organizuje razem z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej, 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Urzędem Miasta w Kielcach.
„Pomimo że żyjemy już kilkadziesiąt lat w wolnej Polsce, historia żołnierzy wyklętych nie do końca została odkryta i nie do końca jest znana. To co dla nas jest najważniejsze, to przywrócenie pamięci o tych postaciach i przekazania tego, jak wyglądała rzeczywistość żołnierzy wyklętych. To nie jest tak, że piszemy nową historię. Ta historia została napisana kilkadziesiąt lat temu, tylko była po prostu nieznana” – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita.
IPN przygotował wystawę poświęconą 80. rocznicy powstania ZWZ AK. Zostanie ona otwarta 28 lutego o godz. 11 na kieleckim rynku. „Jeśli pytamy, kim byli żołnierze wyklęci, to musimy pamiętać, że to byli żołnierze największej armii podziemnej, Armii Krajowej. Na wystawie przedstawione są sylwetki wybitnych oficerów i żołnierzy tej formacji” – zaznaczyła Koczwańska-Kalita.
4 marca w Wojewódzkim Domu Kultury dla uczniów kieleckich szkół zaprezentowany zostanie spektakl Studia Fakt „Golgota Wrocławska”. „Spektakl opowiada historię trzech młodych osób, skazanych na karę śmierci podczas sfingowanego procesu. Możemy zapoznać się nie tylko z dramatyczną historią tych ludzi, ale i ze sposobem działania w tamtych czasach systemu sprawiedliwości i działania Urzędu Bezpieczeństwa” – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN. Spektakl ma zostać powtórzony 7 i 8 marca dla szkół z województwa świętokrzyskiego.
Główne uroczystości rozpoczną się 1 marca mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod pomnik Armii Krajowej, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, modlitwę za poległych, apel pamięci i salwę honorową.
Po tej uroczystości uczestnicy udadzą się przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim. Kwiaty zostaną złożone także na cmentarzu na Piaskach, przed pomnikiem ku czci pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
O oprawę wszystkich uroczystości zadbają pracownicy Urzędu Miasta w Kielcach oraz żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygadą Obrony Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
„Długo walczyliśmy o to święto. Dla naszych żołnierzy, żołnierze wyklęci są przykładem walki o niepodległą Polskę. Bardzo ważne, aby ten przekaz dotarł do młodzieży i przyszłych pokoleń” – podkreślił dowódca 10. ŚBOT płk Piotr Hałys.
Autor: Janusz Majewski