Przeczytaj także
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.
„Transformacja energetyczna, kojarzy się z dużym obciążeniem, które nam narzuca Unia Europejska i jej polityka klimatyczna. Ostatnio w mediach przewija się dużo sprzecznych opinii na temat stanowiska polskiego rządu, naszych polityk i opinii Komisji Europejskiej. Transformacja energetyczna w wydaniu polskiego rządu to jest sprawiedliwa transformacja” – powiedziała w środę na Targach Kielceminister klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas targów Enex i Ekotech.
Moskwa przypomniała, że Polska osiągnęła cel udziału 15 proc. OZE na koniec 2020 roku ustalony dyrektywą unijną z 2009 roku. „Osiągnęliśmy 16 proc.” – wskazała. „Transformujemy się, akceptujemy odnawialne źródła energii, ale tam, gdzie nam to przynosi zysk nie tylko ekologiczny, ale też społeczny, gospodarczy i taki zysk, który widzimy w naszych portfelach. Transformacja energetyczna, ale nie za wszelką cenę” – zaznaczyła.
W tym kontekście odniosła się do polityki energetycznej Niemiec, zakładającej odejście od energii atomowej. „Jest to transformacja energetyczna za wszelką cenę. Jeżeli w Niemczech nie będzie wystarczających odnawialnych źródeł energii, rząd niemiecki będzie kupował tę energię ze źródeł europejskich lub w innych państwach” – powiedziała.
„Nasze podejście jest zupełnie inne. Nie chcemy się uzależniać od gazu rosyjskiego od żadnego zewnętrznego źródła, dlatego tak ważna jest transformacja na poziomie regionalnym i lokalnym” – dodała.
Podkreślała, że szczególną rolę w tym zakresie odgrywa lokalne planowanie energetyczne. „Bardzo dziękujemy za akceptacje dla fotowoltaiki, mamy już w Polsce ponad 850 tys. indywidualnych prosumentów. Przypomnijmy, że naszym celem był milion prosumentów do 2030 rok” – wskazała.
Zaznaczyła, że udało się to osiągnąć dzięki dużemu zaangażowaniu narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz ogromnej akceptacji społecznej dla tego źródła odnawialnej energii. Wskazywała, że w kolejnej perspektywie unijnej ważnym projektem będzie rozwój doradztwa energetycznego.
„Zależy nam, aby w kolejnych perspektywach wydatkowania środków europejskich rozwinąć program doradztwa. Żebyśmy się czuli bezpiecznie, że to, co instalujemy, jest to dobra technologia, która przynosi korzyści i zyski, i krótko, i długoterminowe” – mówiła.
„Przed nami ogromna perspektywa środków europejskich i krajowych na transformację. Środków na transformację na lokalnych poziomach nie zabraknie, mamy jeszcze czas, żeby się przygotować do ich dobrego wydatkowania” – powiedziała.
W tegorocznych Targach Enex swoją obecność zadeklarowało ponad 150 wystawców z 14 krajów. W spotkaniu biorą udział producenci paneli fotowoltaicznych, instalatorzy pomp ciepła, dilerzy samochodów elektrycznych, firmy zajmujące się magazynowaniem energii, a także firmy trudniące się energetyką tradycyjną.
Z kolei na wystawie Ekotech prezentowane są nowoczesne rozwiązania dotyczące gospodarowania odpadami: aplikacje do segregacji odpadów, systemy informatyczne do zbierania i składowania śmieci, a także umożliwiające kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów.
Targi Enex i Ekotech potrwają do czwartku.
autor: Wiktor Dziarmaga