„Niezłomni ludzie, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz we wtorek, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Armii Krajowej, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, modlono się za poległych. Odbył się także apel pamięci, a pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Wojewoda świętokrzyski odczytał list, który do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. „Oddajemy hołd tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Tym, którzy odważnie stawili opór komunistycznej dyktaturze, instalowanej w Polsce przez Związek Sowiecki. Żołnierzom, którzy za Polskę wolną i niepodległą toczyli bój do samego końca” – podkreślił w liście premier polskiego rządu. Dodał, że „bilans tej walki jest porażający”.
„Byli konsekwentnie niszczeni, ginęli w walce, w egzekucjach, umierali w więzieniach. (…). Byli nazywani +bandą+, +reakcyjnym podziemiem+. Komuniści odmówili im godności ludzkiej, skazali na śmietnik historii. Prawda o ich czynach, o ich poświęceniu jednak przetrwała” – powiedział Morawiecki. Premier zacytował słowa prof. Henryka Elzenberga: „Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło, ale w wartości tej sprawy”.
„Żołnierze wyklęci walkę tę podjęli, by bronić łacińskich korzeni, z których wywodzi się nasze państwo, by bronić spuścizny pokoleń Polaków i nie dopuścić do szerzenia się na naszych ziemiach antycywilizacji komunizmu. Wierzyli, że ich walka o wolną ojczyznę nie pójdzie na marne. Dziś wiemy, że tak się stało” – mówił premier. Dodał, że „wolna Rzeczypospolita ma wobec żołnierzy wyklętych dług i zobowiązanie”, a „przywracanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli z nazistowskim, a potem z sowieckim okupantem to nasz wspólny obowiązek”.
Wojewoda świętokrzyski powiedział podczas uroczystości, że „w tym dniu powinniśmy pamiętać o ludziach, którzy bardzo często oddali swoje życie za swoje przekonania, za wolną Polskę”.
„Bez świadectwa tamtych osób, tamtych czasów, nie było tych czasów. To, że Polska jest w tej chwili nowoczesnym państwem, rozwijającym się, szanującym wszystkich dookoła i samych siebie, to jest w dużej części zasługą tamtych niezłomnych osób. Już nie wyklętych, bo oni wrócili na karty historii i świadomości młodych pokoleń. Zmazaliśmy ten plaster, którym chciano zakleić tamte czasy” – podkreślił Koniusz.
Po tej uroczystości uczestnicy udali się przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim. Kwiaty zostaną złożone także na cmentarzu na Piaskach, przed pomnikiem ku czci pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystawę poświęconą 80. rocznicy powstania ZWZ AK. Została ona otwarta w poniedziałek na kieleckim rynku. Na wystawie przedstawione są sylwetki wybitnych oficerów i żołnierzy tej formacji.4 marca w Wojewódzkim Domu Kultury dla uczniów kieleckich szkół zaprezentowany zostanie spektakl Studia Fakt „Golgota Wrocławska”, który opowiada historię trzech młodych osób, skazanych na karę śmierci podczas sfingowanego procesu. Spektakl ma zostać powtórzony 7 i 8 marca dla szkół z województwa świętokrzyskiego.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Świętokrzyski Urząd Wojewódzki zorganizował razem z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej, 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Urzędem Miasta w Kielcach.
Autor: Janusz Majewski