Przeczytaj także
fot. Ukrinform
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie ze strony Polski w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu – powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj podczas spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Tarnowie.
„W imieniu Ukrainy, od całego narodu ukraińskiego wyrażam serdeczną wdzięczność za to, co robi prezydent, rząd, parlament Polski, władze lokalne, samorządowe. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to wsparcie w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu” – powiedział konsul podczas poniedziałkowego spotkania z samorządowcami zorganizowanego przez wojewodę małopolskiego.
Jak podkreślił Wojnarowśkyj, Ukraina walczy z Rosją nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną. „Ukraina w tej chwili stoi w obronie wyboru cywilizacyjnego” – powiedział i przypomniał, że rosyjski agresor wykorzystuje w swoich atakach zabronione rodzaje broni oraz ostrzeliwuje i bombarduje szpitale, w tym położnicze, przedszkola, szkoły.
„Rozstrzeliwani są zwykli obywatele na ulicach. Czołgami niszczą samochody, w których siedzą ludzie” – mówił konsul.
W tej chwili – zaznaczył – Ukraina walczy z całych swoich sił. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę nowoczesną broń, którą otrzymaliśmy od Polski, która pozwala nam bardziej skutecznie bronić naszego kraju. Jesteśmy też wdzięczni tym wojskowym polskim, którzy wzięli broń do ręki i weszli do cudzoziemskiego legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy” – powiedział Wojnarowśkyj, przypominając, że wojna w jego państwie trwa nie przez ostatnie dwa tygodnie, ale od ośmiu lat.
„Niezmiernie jestem wdzięczny za tę ciężką, całodobową pracę, którą wykonuje wojewoda z całą swoją ekipą, a także w każdym mieście, każdej gminie, każdym starostwie. Widzimy jak państwo po ludzku pomagacie naszym obywatelom. Głównie osobom starszym, kobietom i dzieciom. Łzy mi stają w oczach jak widzę, jak funkcjonariusze Straży Granicznej przez granicę przenoszą te dzieciaki, dając im koce, żeby nie zmarzły” – mówił konsul do samorządowców w Tarnowie.
Konsul przekazał, że Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie swoim zasięgiem obejmuje trzy województwa: małopolskie, śląskie i świętokrzyskie; pracuje w nim sześciu konsulów. Codziennie do konsulatu ze swoimi sprawami zwraca się po około pół tysiąca obywateli Ukrainy.
„Widzimy, że każdy na swoim miejscu, każda Polka, każdy Polaka robi wszystko żeby pomóc naszym rodakom – jestem z całego serca za to wdzięczny” – zakończył konsul.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podziękował samorządowcom za dotychczasowe działania związane z przyjęciem i udzielaniem pomocy humanitarnej uchodźcom. Zaznaczył, że obecnie będą one ułatwione dzięki przyjętej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Prosił też przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego o szybkie i sprawne wdrażanie jej zapisów.
„Razem musimy realizować zadania, które niespodziewanie spadły na administrację rządową i samorządową, jeśli będziemy działać razem, to pomimo trudności, które na pewno się pojawią, damy radę” – mówił wojewoda małopolski.
Kluczową sprawą – zapewnił Kmita – jest bezpieczeństwo obywateli polskich i przybyszy z Ukrainy, dlatego policja i inne służby są w stanie najwyższej gotowości. Wojewoda przestrzegł przed pojawiającymi się fałszywymi informacjami, które pochodzą od „grup chcących skłócić Polaków, często inspirowanych przez służby Federacji Rosyjskiej”.
Kmita zapowiedział, że samorządy, które wydatkowały środki ze swoich rezerw kryzysowych m.in. na relokację uchodźców, szybko będą je miały refinansowane z budżetu państwa. Według niego wielkim zadaniem administracji, szczególnie gminnej będzie wydawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy.
„Jesteśmy u progu maratonu, z pewnością tempo pracy i działań będzie mordercze, ale ma on na celu budowanie mostu humanitarnego, mostu solidarności” – mówił wojewoda do samorządowców w Tarnowie.
autor: Rafał Grzyb