Przeczytaj także
Czy oczekiwane od wielu lat osiedle Dąbrowa II w końcu powstanie? Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na budowę głównej drogi dla omawianych terenów, która połączy ulicę Wincentego z Kielc i Warszawską. Podkreślono przy tym, że uniemożliwiający do tej pory pracę gazociąg zostanie wyłączony. Szacunkowy koszt inwestycji to około 21 milionów złotych.
Przedsięwzięcie ma objąć stworzenie drogi, stanowiącej główne połączenie komunikacyjne dla przyszłego osiedla. Jej długość ma wynosić prawie jeden kilometr, a w planach jest również budowa pętli autobusowej, obustronnych chodników, drogi dla rowerów, czy też kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Mowa także o oświetleniu oraz instalacji wodociągowej. Chodzi więc o pełne uzbrojenie, które jest wymagane na obecnie niezagospodarowanym terenie, gdzie występują nieużytki i łąki.
– W ramach tej inwestycji powstanie kanał deszczowy, który biec będzie od skrzyżowania tej nowej drogi z ulicą Warszawską w kierunku południowym, czyli w stronę ulicy Witosa, do najbliższej studni. Żeby po prostu spiąć kanalizację deszczową w jeden system – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.
Aby jednak budowa mogła dojść do skutku, znajdujący się na tym obszarze gazociąg wysokiego ciśnienia musi zostać wyłączony. Problem od długiego czasu uniemożliwiał wykorzystanie blisko 80 hektarów gruntu w Dąbrowie pod inwestycje. Drogowcy informują jednak, że nieustannie przekładana operacja zostanie w końcu zrealizowana.
– Przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie robót był gazociąg, a także jego strefa ochronna. Polska Spółka Gazownictwa miała go zlikwidować, jednak prace się dosyć długo przeciągały. Dlatego co roku otrzymywaliśmy pisma, że to nie będzie zrobione teraz, że trzeba czekać. Natomiast w tej chwili uzyskaliśmy zapewnienie, że pod koniec 2022 zostanie on wyłączony z eksploatacji. Nie będzie więc żadnych przeszkód, aby rozpocząć budowę tej drogi – podkreśla Jarosław Skrzydło.
Firmy mogą składać oferty w przetargu do 29 kwietnia. Z kolei czas na wykonanie prac przewidziano do końca września 2023 roku. Szacunkowy koszt realizacji przedsięwzięcia to około 21 milionów złotych. 85% unijnego dofinansowania na to zadanie ma pochodzić z programu operacyjnego „Polska Wschodnia”.