Przeczytaj także
Pogoda w majówkę dopisuje. Gdzie wybrać się w wolne dni? Przedstawiamy kilka miejsc w Kielcach i ich okolicach, które warto odwiedzić.
Park miejski w Chęcinach
Niedawno w Chęcinach został otwarty park miejski o obszarze prawie 2 hektarów. Powstały alejki spacerowe, ogród w stylu francuskim, oczko wodne oraz altany. Zamontowano również siłownie zewnętrzne. Nasze pociechy mogą pobawić się na dwóch placach zabawach. Na terenie nowo otwartego parku miejskiego w Chęcinach działa również skatepark.
Zalew w Lipowicy
Ten zbiornik wodny w miejscowości Lipowica to jedno z piękniejszych miejsc na terenie gminy Chęciny. Wokół akwenu całkiem niedawno utworzono ścieżkę rowerową oraz spacerową. Towarzyszy im szlak dydaktyczny z tablicami edukacyjnymi. Dowiemy się z nich sporo o okolicznych roślinach i zwierzętach. Możemy także podziwiać okolicę z tarasów widokowych.
Platforma na zboczu Góry Sieniawskiej
Na terenie gminy Strawczyn na zboczu Góry Sieniawskiej (449 m n.p.m), najwyższego wzniesienia Pasma Oblęgorskiego, znajduje się platforma widokowa. Możemy z niej podziwiać wspaniały widok na Padół Strawczyński, Pasmo Zagórskie oraz Kielce. Dostrzeżemy także m.in. zalew w Strawczynie. Przy platformie postawiono zadaszoną wiatę z ławkami i stołami oraz stojak na rowery. Jest także wyznaczone miejsce do palenia ognisk.
Wieża Daleszyce
W 2019 roku w Daleszycach (Zagórze 3A) otwarto drewnianą wieżę widokową. Ma ona około 15 metrów wysokości. Z wieży możemy podziwiać m.in. panoramę Daleszyc. Do obiektu możemy dostać się pieszo albo rowerem. Wokół wieży zorganizowano ciąg pieszo-dydaktyczny w formie pętli.
Geopark Świętokrzyski – Ogród Botaniczny
Kilka dni temu Geopark Świętokrzyski otrzymał prestiżowy certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. Obejmuje on obszar pięciu gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin oraz Piekoszowa. Na terenie Kielc znajdują się obiekty wchodzące w skład Geonatury Kielce: Ogród Botaniczny oraz rezerwaty: Kadzielnia, Wietrzenia oraz Ślichowice.
Ogród Botaniczny będzie otwarty od 1 maja. Od zeszłego roku możemy zwiedzać go już w całości. Na terenie ogrodu zobaczycie ponad 30 kolekcji roślinnych, w których prezentowanych jest około 2000 taksonów roślin. Wśród nich posadzano wiele rzadkich i zagrożonych gatunków naturalnie występujących w województwie świętokrzyskim.
Geopark Świętokrzyski – atrakcje na terenie Kielc
Kadzielnia
Zapierające dech w piersiach widoki połączone z wapiennymi skałami zobaczymy na Kadzielni. To tutaj do początku lat 60. XX wieku wydobywano kamień. Teraz właściwie w samym środku miasta mamy przepiękny rezerwat. W tym miejscu znajduje się najpiękniejszy amfiteatr w Polsce.
Wietrznia i Centrum Geoedukacji
Rezerwat Wietrznia jest doskonałym miejscem spacerowym. M.in. przez dno dawnych wyrobisk przebiega ścieżka edukacyjna. Natomiast z punktów widokowych możemy obserwować przepiękne panoramy Gór Świętokrzyskich. W południowo-wschodniej części rezerwatu jest usytuowane Centrum Geoedukacji.
Ślichowice
Na Ślichowicach znajduje się rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego. Obejmuje on dwa nieczynne kamieniołomy wapieni dewońskich. Rezerwat jest znany ze spektakularnych fałdów tektonicznych.
Karczówka
Na szczycie wzgórza Karczówka, liczącego 340 m n.p.m., ulokowany jest kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor pallotynów. Koniecznie musicie zdobyć klasztorną wieżę, z której obejrzycie zapierający dech w piersiach widok na Kielce. W 1953 roku został utworzony rezerwat krajobrazowy Karczówka.
Niedaleko znajdują się wzniesienia Dalnia i Grabina, które wchodzą w skład zespołu przyrodniczo-krajobrazowego’. Najważniejsze atrakcje geologiczne i historyczne zlokalizowane na tym obszarze zostały udostępnione jako ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza wiodącą od ul. Podklasztornej do dawnego kamieniołomu ,,Czarnów’’.
Geopark Świętokrzyski – obiekty na terenie powiatu kieleckiego
Miedzianka
Na terenie rezerwatu przyrody „Góra Miedzianka” znajdują się skaliste wzniesienie zbudowane z wapieni dewonu środkowego i górnego. Jest to najcenniejszy obiekt na terenie Geoparku Świętokrzyskiego związany z historycznym górnictwem rud miedzi.
Jaskinia Raj
To rezerwat przyrody, obejmujący najpiękniejszą w Polsce jaskinię z bogatą szatą naciekową. Rozwinęła się ona w obrębie wapieni dewońskich.
Bolechowice
Tu znajduje się czynny kamieniołom wapieni z liczbą fauną koralowców oraz gąbek. Bolechowice to także miejsce historycznej eksploatacji słynnych „marmurów” chęcińskich.
Zamek Królewski w Chęcinach
Majestatyczny zamek w Chęcinach wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Warownia to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w naszym kraju.
Kapliczka w Nidzie
Zabytkowy obiekt znajdujący się w miejscowości Nida został wybudowany w 1834 roku. Obecnie należy do parafii w Brzezinach i ma wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Zalew w Cedzynie
Zalew na rzece Lubrzance to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez kielczan w wolnym czasie. Mamy nad nim możliwość rekreacji np. podczas jazdy rowerem, ale także spaceru wzdłuż brzegu w wyjątkowej scenerii lasu. W 2019 roku od strony Masłowa nad zalewem w Cedzynie oddano do użytku teren rekreacyjny. Wzdłuż alejek ustawiono specjalnie zaprojektowane tablice edukacyjne, z których możemy dowiedzieć się np. jakie rośliny i zwierzęta występują na tym obszarze.