Przeczytaj także
W regionie świętokrzyskim ruszyła kampania informacyjna „Nie daj się sprzedać”, poruszająca tematykę handlu ludźmi. W jej ramach powstał specjalny spot, zaprezentowany na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach.
Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. Jest przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka, którego istotą jest wykorzystanie osoby nawet bez jej zgody w celu osiągnięcia korzyści. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na kieleckim dworcu PKS poinformowano, że obecnie na świecie jest ponad 40 mln ofiar współczesnego niewolnictwa (w tym 25 mln, są ofiarami pracy przymusowej). Ofiarą tego nielegalnego procederu może stać się każdy. Płeć, wiek, wykształcenie czy pochodzenie nie grają tutaj roli. Najczęściej ludzie są wykorzystywani do pracy przymusowej i prostytucji.
Z uwagi na chęć zwrócenia szczególnej uwagi na ten niezwykle groźny proceder ruszyła w poniedziałek w regionie świętokrzyskim kampania informacyjna „Nie daj się sprzedać”. Jej pomysłodawcą jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, a w jej realizację włączył się wojewoda świętokrzyski i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach.
W ramach kampanii informacyjnej został zrealizowany specjalny spot, przedstawiający, w jaki sposób mogą działać sprawcy, wskazujący, jak się zachować, by nie stać się ofiarą przestępców.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił po obejrzeniu spotu, że zrobił on na nim ogromne wrażenie. Dodał, że w 2019 r. przestępstw związanych z handlem ludźmi było w całej Polsce kilkaset, a w roku 2022 już ponad 1,5 tys.
„Wynika z tego, że potrafimy o tym rozmawiać i zgłaszać te przestępstwa. Takie spoty przyczynią się do tego, aby zwiększyć czujność ludzi i aby zachowali oni rozwagę. Handel ludźmi jest znany na całym świecie, dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne działanie” – powiedział wojewoda.
Komendant wojewódzki policji w Kielcach insp. Jarosław Kaleta poinformował, że w związku z coraz większą liczbą przestępstw dotyczących handlu ludźmi w Kodeksie karnym pojawił się nowy artykuł, określający handel ludźmi jako zbrodnię. Dodał, że choć w tym roku w regionie świętokrzyskim nie zanotowano tego rodzaju przestępstw nie zwalnia to od zachowania ostrożności i rozwagi.
„Musimy być bardziej rozważnymi przy wybieraniu ofert pracy. Należy zwracać się do sprawdzonych instytucji czy wolontariuszy, którzy działają w legalnych firmach. Przypadkowo spotkane osoby mogą być potencjalnymi przestępcami” – podkreślił insp. Kaleta.
Spot, którego autorem jest Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach, został nagrany w języku polskim i ukraińskim.
„Będzie udostępniany nie tylko na portalach społecznościowych. Pojawi się także w punktach recepcyjnych na terenie województwa świętokrzyskiego” – zaznaczyła prezes stowarzyszenia Katarzyna Banasik.
Autor: Janusz Majewski