Ponad tydzień temu pisaliśmy na portalu wKielcach.info o pomyśle przeniesienia drogi rowerowej znajdującej się między ulicami Solną i Sienkiewicza. Ta idea spotkała się z dużą aprobatą naszym Czytelników. Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc negatywnie odniosła się do tego rozwiązania, choć obiecuje poprawę obecnej sytuacji.
Pomysł przeniesienia drogi rowerowej zaproponował radny Maciej Bursztein. – W tym miejscu panuje bardzo duży ruch pieszych, zlokalizowane są ogródki gastronomiczne. Powoduje to liczne niebezpieczne sytuacje i zagrożenie dla pieszych – pisze w interpelacji Maciej Bursztein.
Radny prosił o rozważenie możliwości przeniesienia drogi dla rowerów na wschodni brzeg Silnicy, gdzie panuje znacznie mniejszy ruch i nie ma ogródków. – Taki przebieg drogi dla rowerów będzie znacznie wygodniejszy dla wszystkich użytkowników, zarówno pieszych jak i rowerzystów – twierdzi Maciej Bursztein.
Wiceprezydent Bożena Szczypiór odpowiedzialna za infrastrukturę drogową w Kielcach nie zgodziła się jednak z propozycją radnego. Zwraca uwagę, że ścieżka tworzy spójny układ sieci dróg rowerowych z pozostałymi odcinkami, które należą tworzą „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo” – Po drugiej wschodniej stronie Silnicy znajduje się natomiast ciqg pieszo-jezdny, nie jest więc możliwe usytuowanie na nim dodatkowej, wydzielonej ścieżki rowerowej, obsługuje on bowiem głównie przyległe nieruchomosci – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Burszteina.
Szczypiór podkreśla, że „zgodnie z projektem zagospodarowania Bulwaru Solna płynność ruchu pieszego generowanego przez przyległą zabudowę apartamentową, jak również bezpieczny dostęp do usytuowanych tam lokali usługowych, handlowych i gastronomicznych, należy zapewnić poprzez chodniki wykonane na terenie tych nieruchomosci”.
Dopuszczą ruch rowerowy po drugiej stronie
Jednak wiceprezydent obiecuje inne rozwiązanie tej sytuacji. – Zostanie opracowany projekt zmian organizacji ruchu, dopuszczajqcy ruch rowerowy na istniejącym ciqgu pieszo-jezdnym na odcinku między ulicami Solną i Sienkiewicza, co umożliwi rowerzystom wybranie alternatywnej drogi przejazdu. Natomiast całkowita rezygnacja lub zmiana ścieżki rowerowej na rzecz chodnika, we wskazanej lokalizacji, wiąże się z wykluczeniem rowerzystów, wynikajqcym z ograniczania możliwości dojazdu do nieruchomosci, punktów gastronomicznych, handlowych itp. – dodaje Szczypiór.
Władze Kielc będą rozmawiać na ten temat wprowadzenia zmian w najbliższym czasie.