Przeczytaj także
fot. budowa inwestycji Nove Ślichowice
W ostatnich latach MZD zawarło szereg umów z tak zwanymi inwestorami inwestycji niedrogowych. Dzięki temu sfinansowane przez prywatną firmę zostało między innymi rondo na Malikowie. Z kolei wśród nowych zadań można wymienić około 200 – metrowy odcinek przy inwestycji na ulicy Piekoszowskiej, realizowany przez Trust Investment.
Omawiane przedsięwzięcia realizowane są w trybie artykułu 16 ustawy o drogach publicznych. Mowa w nim o tym, że deweloper może zrealizować inwestycję drogową i przekazać ją gminie do użytkowania. Finansując jednocześnie takie prace z własnych środków.
– Prowadzone są negocjacje, które dotyczą tego, co ewentualnie inwestorzy mogą za swoje środki wykonać. Jak jednak wynika z interpretacji artykułu 16 oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, to nie może być tak, że przedsiębiorca finansuje infrastrukturę drogową, niezwiązaną z obsługą jego nieruchomości – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Nie można więc wymagać, aby przedsiębiorca przebudował na przykład znajdujące się 300 metrów dalej skrzyżowanie, jeśli nie jest ono w ogóle potrzebne do obsługi konkretnego budynku. Ponadto dodano, że porozumienie z deweloperami może dotyczyć nie tylko budowy drogi, lecz także wykonania sieci instalacji podziemnych lub sporządzenia dokumentacji projektowej dla całej ulicy.
– Taką sytuację mamy w przypadku ulicy Zbożowej, gdzie jeden z deweloperów opracował również dokumentację projektową dla całego odcinka. I to już pozwala gminie dowiedzieć się, jak wygospodarować środki na samą realizację tej drogi. Albo jeśli inny inwestor pojawi się w tym obszarze, to dojść z nim do porozumienia, żeby wybudował kolejny fragment – podkreśla rzecznik MZD.
Od 2018 do 2021 roku na podstawie wspomnianego artykułu podpisano trzydzieści dwie umowy. W 2022 wynik ten uległ poprawie o cztery pozycje i prawdopodobnie wzrośnie jeszcze o kolejnych pięć lub sześć.
Powstaną nowe odcinki dróg
Z najnowszych zadań wykonywanych przez deweloperów wymienić można te przygotowywane przez Trust Investment. Między innymi wybudowany ma zostać około 200 – metrowy odcinek przy inwestycji na ulicy Piekoszowskiej, który prowadził będzie do osiedla Nowe Ślichowice. Na tym jednak nie koniec.
– My zaprojektujemy połączenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z osiedlem Bocianek, gdzie za cały ten projekt ponosimy koszty. Natomiast wybudujemy też połączenie między ulicą Uniwersytecką i Solidarności, także na własny koszt. Robimy wszystko, co możemy specjalnie dla naszych mieszkańców, żeby zapewnić im jak największy komfort związany z naszym przedsięwzięciem. Dodam, że w ramach tej inwestycji wybudujemy około 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i drugie tyle mieszkaniowej. Chcemy zagwarantować naszym mieszkańcom i klientom jak najlepsze warunki i jak najlepszą infrastrukturę w tym miejscu Kielc – mówi Patryk Barucha, prezes Trust Investment.
Przyznano przy tym, że choć same konsultacje z MZD są trudne, to jednocześnie dzięki umowom podpisanym na podstawie artykułu 16 możliwe jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego. – Jeżeli zaczynamy realizować cele na nowych gruntach, jeszcze niezurbanizowanych, to czekając na miasto trwałoby to znacznie dłużej. Bo jest wtedy cała procedura przetargowa. Muszą być zarezerwowane pieniądze w budżecie, żeby wykonać jakiś odcinek drogi. A dzięki temu artykułowi jesteśmy w stanie na własny koszt stworzyć i parkingi i drogi dojazdowe. Też zawsze realizujemy przy tym wszystkim całą infrastrukturę towarzyszącą – zaznacza prezes Trust Investment.