Przeczytaj także
W związku z niedawno przeprowadzonym remontem ulicy Ogrodowej, na jej skrzyżowaniu z Seminaryjską i Jana Pawła II funkcjonowało rondo tymczasowe. Taka zmiana została pozytywnie oceniona przez kierowców. Jak jednak wynika z odpowiedzi miasta na interpelację radnych Anny Myślińskiej i Michała Brauna, aktualnie nie ma planów, aby wdrożyć rondo na stałe.
We wspomnianej interpelacji zwrócono się do prezydenta o przeprowadzenie analizy, czy w omawianym miejscu korzystna będzie budowa ronda.
– Po zakończeniu remontu zdemontowane zostało rondo tymczasowe na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej/Jana Pawła II/Seminaryjskiej i Krakowskiej Rogatki. Skrzyżowanie ulic nie było przewidziane do remontu razem z ul. Ogrodową. Radni odbierali jednak liczne opinie mieszkańców Kielc, że rondo tymczasowe było pomocne w przekraczaniu skrzyżowania, powodowało płynność ruchu, że wnioskują, by to rondo, a nie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną zostało w przyszłości utworzone przy okazji przyszłego remontu tego skrzyżowania – czytamy w dokumencie.
Miasto z kolei informuje,, że „remont ulicy Ogrodowej realizowany był w warunkach ruchowych, których nie można uznać za miarodajne”. – W związku z tym odczucia użytkowników ruchu w zakresie funkcjonowania ronda tymczasowego na skrzyżowaniu ulic Ogrodowa – Jana Pawła II – Seminaryjska nie przekładają się na rzeczywiste warunki ruchu, które mogły występować po wybudowaniu ronda. Wskazuję, iż zasadnicza część prac wykonywana była przy zmniejszonym natężeniu ruchu pieszego (okres wakacyjny), co ma bardzo duże znaczenie przy funkcjonowaniu rond. Dodatkowo, przy czasowych organizacjach ruchu często występuje zjawisko przekierowania ruchu na układ dróg alternatywnych, co skutkuje zmniejszeniem jego natężenia na obszarze objętym robotami drogowymi – tłumaczy Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.
Ponadto miejsce objęte jest inwestycją pod nazwą „Wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Kielcach wraz z budową niezbędnej infrastruktury”. – W ramach tego przedsięwzięcia sygnalizacja świetlna funkcjonująca na skrzyżowaniu zostanie wyposażona w nowe sterowniki oraz systemy detekcji, aby usprawnić funkcjonowanie transportu zbiorowego. W kwestii przyszłościowej przebudowy przedmiotowego skrzyżowania wyjaśniam, że dobór typu (rondo, wyspa centralna, sygnalizacja świetlna) uwarunkowany jest wieloma czynnikami – pisze wiceprezydent.
I dodaje, że w związku z tym każda przebudowa skrzyżowania rozpatrywana jest indywidualnie – Natomiast ostateczny wybór rodzaju skrzyżowania determinowany jest między innymi osiągnięciem optymalnej jego przepustowości oraz zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu lub dodatkowo innymi oczekiwanymi rezultatami (np. uzyskaniem priorytetów dla komunikacji zbiorowej) – czytamy dalej.