Przeczytaj także
Zdjęcia: kielce.eu
Na pierwszy kwartał 2023 roku wstępnie zaplanowane jest rozpoczęcie przebudowy skweru im. Ireny Sendlerowej przy ul. Paderewskiego. Ponadto jeszcze w grudniu przeprowadzona zostanie wycinka jedenastu drzew, a w zamian pojawi się czternaście nowych nasadzeń. Taką decyzję podjęto po ekspertyzie dendrologicznej, która potwierdziła zły stan zdrowotny niektórych roślin.
Przypomnijmy, że zagospodarowanie skweru to część projektu dotyczącego zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc. Jak informuje Urząd Miasta, skwer ma być podzielony na dwie strefy funkcjonalne „z dominacją przestrzeni dedykowanej relaksowi nad strefą aktywnego wypoczynku”. Zmianie ulegnie wygląd alejek spacerowych, pojawi się także nowa roślinność. Będzie także m.in. przestrzeń pamięci dedykowanej Irenie Sendlerowej.
Miasto, podejrzewając, że część z 37 znajdujących się na placu drzew znajduje się w złym stanie zdrowotnym, zleciła zewnętrznym ekspertom wykonanie ekspertyzy dendrologicznej. Zadanie wykonała Pracownia Przyrodnicza Sosenka. – Z analizy wynika jasno, że część drzew powinna zostać usunięta, 9 ze względu na stan zdrowotny, 3 robinie, które kolidują z planowaną pergolą i częściowo wrastają w ogrodzenie sąsiedniej działki oraz 2 drzewa ze względu na kolizję z projektowaną infrastrukturą i nasadzeniami. Ta decyzja została podparta pozytywną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.
Wycinka realizowana jest ze względów bezpieczeństwa. Dodano jednak, że z przeznaczonych do pozbycia się roślin, ratusz chce uratować trzy drzewa. – W przypadku jabłoni skorygowaliśmy lekko przebieg ścieżki, zostawimy mocno uszkodzoną, ale bardzo urokliwą brzozę, która zostanie zabezpieczona oraz robinię akacjową rosnącą od strony ul. Paderewskiego. Tu ostateczną decyzję podejmiemy po wykonaniu części zabiegów, żeby móc ocenić jej możliwość pozostawienia – dodaje wiceprezydent Kielc.
W ramach planowanych prac zasadzonych ma być również 14 nowych okazów. Wymienia się tutaj lipy drobnolistne, magnolie oraz miłorząb japoński. Nasadzone mają zostać także rośliny okrywowe i byliny, trawy ozdobne. – Stworzymy ogród deszczowy z roślinnością odporną na wilgoć, strefy wypoczynku i relaksu oraz miejsce zabaw i aktywności dla dzieci. Jednym z elementów będzie także wielofunkcyjna altana parkowa oraz pergola wzdłuż skweru, którą obsadzimy pnączami – tłumaczy Agata Wojda.
Wycinka powinna zostać przeprowadzona jeszcze w grudniu. Z kolei na pierwszy kwartał przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie samej inwestycji. Ostateczny termin jest uzależniony od procedury otrzymania pozwolenia na budowę, a także od pogody. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zadań dotyczących terenu przed dawną synagogą i ulicy Bodzentyńskiej.
– Jeśli chodzi o Bodzentyńską, to ten projekt jest najbardziej zaawansowany, jeśli chodzi o potrzebną dokumentację, bo jest pozwolenie na budowę. Tutaj w grudniu ma się rozpocząć etap przygotowawczy, badania archeologiczne. Termin też jest oczywiście uzależniony od pogody. Inaczej sytuacja prezentuje się, gdy mowa o Rynku. Postawiliśmy wymóg wobec wykonawcy, że roboty na samej płycie Rynku nie mogą się odbyć przed wrześniem przyszłego roku. Celowo taki termin postawiliśmy, żeby maksymalnie wydłużyć czas funkcjonowania ogródków sezonowych – podsumowuje zastępca prezydenta Kielc.
Drzewa przeznaczone do wycinki na tle drzewostanu:
Rozmieszczenie planowanych nasadzeń, a także drzewa, które nie są przeznaczone do wycinki: