W nadchodzącym 2023 roku miasto planuje wydać ponad 266 milionów złotych na inwestycje. Pieniądze trafią w dużej części na zadania drogowe, ale jest też zielona rewitalizacja Kielc, czy też planowane zakończenie budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Sprawdź, jakie inwestycje będą realizowane!
1.Poprawa dostępności komunikacyjnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
Łączna wartość zadania: 37 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 20 mln zł
Celem przebudowy skrzyżowania ulic Jagiellońskiej, Karczówkowskiej i Kamińskiego jest poprawa bezpieczeństwa oraz dostępności komunikacyjnej do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Ogrodu Botanicznego. Remont zakłada zmianę geometrii skrzyżowania.
Chodzi o poprowadzenie w nowym śladzie wlotów ul. Kamińskiego (od strony zachodniej) i Karczówkowskiej (od strony wschodniej) do ul. Jagiellońskiej. Ruch na skrzyżowaniu sterowany będzie sygnalizacją świetlną. Inwestycja ma zakończyć się w marcu 2024 roku, projekt otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.
2. Poprawa dostępności komunikacyjnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego poprzez rozbudowę ul. Domaszowskiej i ul. Żniwnej w Kielcach wraz z rozbudową skrzyżowania al. Tysiąclecia PP z al. Solidarności
Łączna wartość zadania: 36 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 16 mln zł
Przebudowa obejmie m.in. ulicę Domaszowską wraz ze wszystkimi skrzyżowaniami, od Solidarności do Poleskiej, a także fragment ulicy Żniwnej. Na skrzyżowaniu Solidarności, Domaszowskiej i Tysiąclecia Państwa Polskiego powstanie wyspa centralna wraz z sygnalizacją świetlną. Dodatkowo, w ramach inwestycji na skrzyżowaniu Domaszowskiej, Wiejskiej i Górnej pojawi się rondo. Ponadto, po obu stronach jezdni, powstanie trasa rowerowa, a także nowe chodniki oraz oświetlenie.
Przypomnijmy, że modernizacja skrzyżowania Alei Solidarności, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Domaszowskiej pierwotnie miała się zakończyć w czerwcu 2022. M.in. z powodu przedłużającej się procedury przetargowej i zatwierdzenia tymczasowej organizacji ruchu, finał prac przesunięto na połowę grudnia. Ten termin również uległ zmianie i teraz inwestycja ma się zakończyć w czerwcu 2023.
3. Poprawa dostępności śródmieścia Kielc
Łączna wartość zadania: 65 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 3 mln zł
Chodzi tutaj o modernizację konkretnych ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Głowackiego, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej oraz al. IX Wieków Kielc. Jak podaje miasto, swoim zakresem inwestycja obejmie m.in. przebudowę skrzyżowań, chodników, sygnalizacji świetlnych i budowę nowych zatok parkingowych.
Ponadto zwiększy się dostępność do kluczowych obiektów użyteczności publicznej, a przedsięwzięcie pozwoli też na łatwiejszy dojazd do ważnych placówek medycznych. Kielce otrzymały na to zadanie dofinansowanie w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Termin wykonania zadania ma zostać określony przy tworzeniu specyfikacji warunków zamówienia do przetargu, ale powinno być to przedsięwzięcie przynajmniej dwuletnie.
4. Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc
Łączne nakłady finansowe w budżecie miasta: 22 mln zł
Planowane nakłady finansowe w 2023 roku: 12 mln zł
Inwestycja obejmie Skwer im. I. Sendlerowej, Rynek, ul. Bodzentyńską z Placem Św. Wojciecha i teren przed dawną synagogą. Większa część pieniędzy ma pochodzić z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Termin wykonania zamówienia to 20 miesięcy, a całość zadania ma się zakończyć wiosną 2024 roku. Jak informuje urząd miasta, w przypadku Rynku przewiduje się jego odbetonowanie. Na płycie posadzony zostanie dąb szypułkowy. W ramach zadania pojawią się także nowe aranżacje roślinne. Przybędzie drzew i elementów małej architektury.
Skwer Ireny Sendlerowej zostanie z kolei podzielony na dwie strefy funkcjonalne „z dominacją przestrzeni dedykowanej relaksowi nad strefą aktywnego wypoczynku”. – Zielona przestrzeń ma pełnić funkcję komunikacyjną i chwilowego wypoczynku, a w II etapie realizacji zostać uzupełniona o funkcję edukacyjną – czytamy z kolei w urzędowym opisie przestrzeni przed dawną synagogą.
Fot. Urząd Miasta
5. Adaptacja budynków Zespołu Powięziennego przy ul. Zamkowej 1 w Kielcach pod potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”
Łączne nakłady finansowe w budżecie miasta: 42 mln zł
Planowane nakłady finansowe w 2023 roku: 27 mln zł
Nowa siedziba teatru „Kubuś” będzie się mieścić w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym. Kompleks będzie miał blisko 2000 metrów kw. powierzchni użytkowej. Powstaną dwie sceny: duża z miejscem dla około 150 osób, oraz mała na 80 widzów. W budynku przygotowane zostaną także bufet, foyer, zaplecze sanitarne, szatnia oraz biuro organizacji widowni. Zadanie powinno zakończyć się w połowie 2023 roku.
6. Zaprojektowanie i wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Kielcach
Łączna wartość zadania: 41 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 34 mln zł
Jak przekazuje Urząd Miasta, ITS to system autonomicznego sterowania sygnalizacjami świetlnymi. Przedsięwzięcie wpłynie przede wszystkim na podróż komunikacją miejską. Przykładowo cykl świateł dostosuje się do opóźnionego autobusu, dzięki czemu ten będzie mógł szybciej się przemieszczać bez stania w korkach. Inwestycja obejmuje prace na 60 skrzyżowaniach.
Choć ITS miał być wprowadzony w połowie 2022 roku, to jednak obecny termin zakończenia zadania to maj 2023. Powodem opóźnień mają być problemu organizacyjne, COVID, czy też wojna w Ukrainie. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
7. Rozbudowa DW 764 w Kielcach na odcinku od Ronda Czwartaków do granicy miasta
Łączna wartość zadania: 67 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 55 mln zł
Przedsięwzięcie dotyczy 2,5 kilometrowego odcinka, a w planach jest między innymi budowa nowego ronda, bus pasów, chodników, czy też dróg rowerowych. Na odcinku od ronda Czwartaków do pętli autobusowej na Bukówce droga będzie miała dwie jezdnie. Na każdej z nich zostanie wydzielony bus pas oraz pas dla ruchu ogólnego.
Z kolei na skrzyżowaniu z ulicą Pułkownika Stanisława Dąbka powstanie rondo turbinowe. Natomiast od obszaru obejmującego wspomnianą pętlę, aż do granicy miasta, droga będzie już jednojezdniowa. Zaplanowano również budowę klasycznego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Klecką. Inwestycja ma zakończyć się w październiku 2023 roku. Posiada finansowanie z programu Polska Wschodnia.
8.Budowa drogi na osiedlu Dąbrowa II
Łączna wartość zadania: 26 mln zł
Wysokość wydatków w 2023 roku: 23 mln zł
Przedsięwzięcie obejmuje stworzenie drogi, która połączy ulicę Wincentego Kielc z ulicą Warszawską. Ta powinna stanowić główne połączenie komunikacyjne dla przyszłego osiedla. Jej długość ma wynosić prawie jeden kilometr.
W planach jest również budowa pętli autobusowej. Inwestycja planowo ma zakończyć się we wrześniu 2023 roku. Posiada dofinansowanie z programu operacyjnego Polska Wschodnia. Przypomnijmy, że w ramach powierzonych zadań wybrana w przetargu firma ma wykonać obustronne chodniki, czy też drogi dla rowerów. Mowa jest również o oświetleniu.
9. Budowa Inkubatora California Inc.
Łączne nakłady finansowe w budżecie miasta: 61 mln zł
Planowane nakłady finansowe w 2023 roku: 17 mln zł
Przedsięwzięcie polegające na budowie nowego inkubatora przysłuży się poprawie warunków do rozwoju przedsiębiorstw i pomoże w ożywieniu gospodarczym regionu. – Budynek ma mieć powierzchnię ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych, z podziemnym parkingiem dla ponad 200 samochodów i odpowiadać ma swoim standardem biurowcom klasy A. Oprócz nowoczesnych powierzchni biurowych, znajdą się tam przestrzenie do nawiązywania biznesowych relacji – konferencyjna, coworkingowa i mentoringowa, a także zaplecze laboratoryjne i socjalne. Część budynku przeznaczona będzie dla funduszy inwestycyjnych działających w otoczeniu okołobiznesowym – pisał o inwestycji jeszcze w 2019 roku Kielecki Park Technologiczny.
*Łączna kwota przedsięwzięcia zawiera wszystkie koszty inwestycji tj. dokumentacja projektowa, wykupy gruntów, inżynier kontraktu (na inwestycjach „unijnych”), roboty budowlane.