Przeczytaj także
Poradnia ginekologiczna dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia rozpocznie pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Pierwsze pacjentki będą mogły zgłosić się w czerwcu – poinformowała w środę rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.
Dr Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaznaczył, że poradnia jest bardzo potrzebna, co sygnalizowali pediatrzy, lekarze z oddziału endokrynologii dziecięcej.
„W Polsce nie ma specjalizacji z ginekologii dziecięcej czy wieku dorastania, stąd tak ograniczony dostęp do tych specjalistów. Dużym problemem są też obawy zarówno rodziców dziewczynek, jak i dziewcząt przed wizytą u ginekologa, zwłaszcza mężczyzny. Tu obiekcje są obustronne. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda grupa wiekowa powinna być objęta fachową opieką. Dlatego bardzo się cieszę, że powstaje ta poradnia” – poinformował dr Świercz.
Poradnia dla dzieci działać będzie raz w miesiącu, w każdy, pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia w poradni ginekologiczno-położniczej nie będą przyjmowane dorosłe kobiety.
Dziećmi będzie opiekować się lek. Anna Zmelonek-Znamirowska, ginekolog-położnik, która jest w trakcie szkolenia w zakresie ginekologii dziecięcej. Będzie to zawsze ta sama lekarka, co ma wpłynąć pozytywnie na komfort młodych pacjentek. „Pierwsza wizyta będzie miała charakter przede wszystkim profilaktyczno-edukacyjny” – dodała lekarka.
Anna Zmelonek-Znamirowska zaznaczyła, że pomoc w poradni będą mogły uzyskać dziewczynki m.in.: z infekcjami dróg rodnych, zaburzeniami miesiączkowania, opóźnionym bądź przyspieszonym dojrzewaniem czy bolesnymi miesiączkami. Nie ma dolnej granicy dotyczącej wieku zgłaszających się dzieci.
Lekarka zaapelowała, aby nie bagatelizować niepokojących objawów i nie obawiać się wizyt z dzieckiem w poradni. Zaznaczyła, że wcześniej warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić, jak wygląda wizyta. Pierwsza wizyta ginekologiczno-położnicza powinna odbyć się między 13. i 15. r. ż. dziewczynki.
Do zapisania na wizytę do poradni, nie jest konieczne skierowanie. Konieczna jest zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 41 36 71 563. Poradnia znajdować się będzie w przychodni przyszpitalnej przy ulicy Artwińskiego 6.(PAP)
autor: Wiktor Dziarmaga