Przeczytaj także
Wizualizacje: Jarbud
Do ratusza trafił wniosek złożony w trybie specustawy mieszkaniowej, który dotyczy osiedla „Nowy Czarnów”. Inwestycja może powstać przy ulicy Mielczarskiego i objąć łącznie osiem budynków mieszkalnych, z czego dwa mają posiadać do 21 kondygnacji nadziemnych. Zaplanowano maksymalnie 948 mieszkań oraz ponad 1,5 tysiąca miejsc parkingowych.
Przypomnijmy, że o „Nowym Czarnowie” pisaliśmy jeszcze w 2021 roku. Teraz firma BC&O Polska 1 złożyła wniosek w trybie specustawy mieszkaniowej. Całe przedsięwzięcie ma zostać wykonane w 4 etapach, gdzie w każdym z nich tworzone będą po dwa obiekty.
Sam teren inwestycji był wcześniej wykorzystywany przez Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych S.A., „prowadzące działalność w zakresie wykonywania prefabrykatów wielkogabarytowych”. Chodzi o 6 – hektarowy obszar, który należy do firm powiązanych z Krzysztofem Klickim, twórcą Kolportera.– W zakresie struktury funkcjonalnej planowana inwestycja zakłada realizację sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych do 7 kondygnacji nadziemnych, z częścią handlowo – usługową na parterze oraz dwa budynki mieszkalne wielorodzinne do 21 kondygnacji nadziemnych, z częścią handlowo – usługową na trzech pierwszych kondygnacjach. Wszystkie osiem budynków posiada również dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na garaż wielostanowiskowy – czytamy w koncepcji urbanistyczno – architektonicznej.
Przewidziano stworzenie maksymalnie 948 mieszkań, gdzie ich powierzchnia użytkowa ma wynosić do 74 tysięcy m2. Ponadto zakłada się stworzenie do 163 miejsc parkingowych na gruncie oraz 1422 miejsc w garażach podziemnych (łącznie to około 70 dla niepełnosprawnych). Mowa również o ponad 1000 miejsc postojowych dla rowerów. Jeśli chodzi o lokale usługowo – handlowe, to w mniejszych obiektach będą zajmować 30 – 60% powierzchni parteru.
– Pomiędzy budynkami zaplanowano szeroką aleję z dużą ilością zieleni i zadrzewień. Po obu stronach trawników będą biegły chodniki, umożliwiające dostęp do części usługowych budynków, natomiast przez środek alei zostanie przeprowadzona ścieżka rowerowa. Wzdłuż deptaka zostaną zamontowane ławki oraz oświetlenie. Na końcu alei będzie znajdował się obniżony plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa oraz skate park. We frontowej części działki zaprojektowano plac z fontannami oraz rozległy trawnik – przekazano w dokumencie.
Bloki mają być utrzymane w „kolorystyce biało – brązowej z elementami stalowymi, licznymi przeszkleniami, białymi przepierzeniami oraz dachami zielonymi ekstensywnymi”. – Zastosowanie stalowych elementów oraz barwy brązowej na elewacjach nawiązuje do przemysłowej przeszłości terenu. Duża liczba przeszkleń zapewni odpowiednie doświetlenie mieszkań oraz nada obiektom nowoczesny styl. Dzięki niepowtarzalnej formie dwa wysokościowe budynki staną się nowymi charakterystycznymi punktami na mapie Kielc – napisano.
Wspomniano przy tym, że w południowej części działki zaplanowano „sztuczne wzniesienie, które będzie stanowiło izolację akustyczną od ruchu komunikacyjnego na ulicy Romualda Mielczarskiego oraz linii kolejowej”. Firma BC&O Polska 1 przebuduje też wspomnianą ulicę na odcinku od Piekoszowskiej do Młodej, czyli około 540 m (w skład prac wchodzą również chodniki, ścieżka rowerowa, czy także kanalizacja deszczowa).
Mieszkańcy Kielc mogą się wypowiedzieć na temat zaplanowanej inwestycji wchodząc na stronę Idea Kielce. Konsultacje potrwają do 28 lipca 2023 roku. Uwagi do wniosku można również składać w postaci papierowej na adres Urzędu Miasta (Rynek 1, 25 – 303 Kielce), a także przesyłać na podany na stronie adres mailowy. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta.