Przeczytaj także
Do 20 października trwa nabór wniosków dotyczących unijnego dofinansowania dla świętokrzyskich szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących. Łącznie to ponad 53 miliony złotych, które przysłużą się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. – Wachlarz możliwości, jakie dają środki z Unii jest ogromny – mówi wicemarszałek Renata Janik, nadzorująca fundusze europejskie w województwie świętokrzyskim.
Program regionalny umożliwia uzyskanie dofinansowania na wsparcie uczniów poprzez realizację pomysłów wychodzących poza podstawę programową, przyczyniając się przy tym do wzrostu jakości edukacji oraz urozmaicenia oferty szkoły.
– Wachlarz możliwości, jakie dają środki z Unii Europejskiej jest ogromny i pozwala na realizowanie zadań z obszarów „podnoszenia jakości kształcenia podstawowego” oraz „wysokiej jakości edukacji ponadpodstawowej ogólnej”. Przede wszystkim to dodatkowe i ciekawe zajęcia z różnych przedmiotów. Jest możliwość realizacji na przykład wycieczek edukacyjnych, ale też nauki języka obcego, wybieranego na podstawie potrzeb i oczekiwań uczniów oraz szkół – mówi Renata Janik. Brane pod uwagę są też m.in. rozmaite kółka zainteresowań, warsztaty i zajęcia w laboratoriach, czy też lekcje dotyczące działań antydyskryminacyjnych.
Ważne jest wsparcie psychologiczno – pedagogiczne
Uczniowie mają także szansę wziąć udział w doradztwie zawodowym – Na podstawie takich zajęć młodzież łatwiej podejmie decyzję, do jakiej szkoły średniej lub na jakie studia wyższe chce się wybrać. Jest to więc bardzo ważne. Dodatkowo w projektach obejmujemy uczniów wsparciem psychologiczno – pedagogicznym, aby pomagać im w okresie dorastania. Chcemy, żeby dzieci miały lepszy start i z łatwością weszły w dalsze etapy edukacji – tłumaczy wicemarszałek.
Podkreślmy, że jak wykazują szacunki z 2022 roku podane przez UNICEF, ponad 630 tysięcy dzieci w Polsce potrzebuje natychmiastowej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej i dlatego też pomoc szkołom w tym zakresie jest szczególnie ważna. Ponadto placówki mogą zyskać środki na zajęcia społeczno – wychowawcze (np. w zakresie przeciwdziałania przemocy czy zaburzeniom psychicznym).
Co istotne, przy dofinansowaniach mogą skorzystać nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. – Nie będziemy mieć nowoczesnej edukacji, jeśli nasi pedagodzy nie będą podwyższać swoich kwalifikacji. Ważne są także kompetencje, bowiem kadra spotyka się w szkole z różnymi problemami i różnymi uczniami, na przykład z dziećmi z niepełnosprawnościami. Żeby więc poprowadzić dobrze zajęcia, należy się do tego przygotować – twierdzi Renata Janik.
Nauczyciele mogą zwiększyć swoje umiejętności poprzez studia podyplomowe, kursy i szkolenia z zakresu m.in. umiejętności cyfrowych, zielonych kompetencji, przeciwdziałania przedwczesnemu opuszczaniu przez uczniów systemu edukacji. Jest też możliwość podniesienia kwalifikacji doradców zawodowych.
Nie zabrakło miejsca na edukację ekologiczną
Równie ważne jest tak zwane „zazielenianie projektów”, czyli edukacja ekologiczna. Cel to pokazanie, jak istotny element stanowi troska o naturalne środowisko, oszczędzanie wody, prądu czy segregowanie odpadów. Edukacja może również polegać na uświadamianiu, jak wiele dwutlenku węgla wytwarza się przy produkcji ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Środki unijne korzystnie wpłyną także na sytuację rodziców lub opiekunów, którzy właśnie w placówce oświatowej uzyskają wsparcie i porady, ułatwiające im kontakt z ich dzieckiem. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy młodzież wymaga szczególnego wsparcia psychologiczno – pedagogicznego. Szczegółowych informacji na temat konkursów można szukać na stronie internetowej rpo-swietokrzyskie.pl oraz w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego. UM WŚ zachęca także do kontaktu telefonicznego (41 395 17 76 oraz 12 259 80 70).
Program regionalny „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”:
Działanie 8. 2 Podnoszenie jakości kształcenia podstawowego (32,5 mln PLN dofinansowania)
Działanie 8. 3 Wysoka jakość edukacji ponadpodstawowej ogólnej (20,7 mln PLN dofinansowania)
Łączna suma dofinansowania – 53,2 mln PLN
Nabór wniosków od 4 sierpnia do 20 października 2023 r. Wsparcie w ramach projektu udzielane jest na podstawie indywidualnej diagnozy szkoły. Projekt zakłada wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego. Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące
Unijne środki od lat pomagają
O efektywności realizowanych od lat projektów świadczą statystyki. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 aż 33 tysiące 916 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych skorzystało z dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Do tego 294 szkoły zyskały sprzęt komputerowy do prowadzenia „cyfrowych” lekcji dla uczniów, a 5 tysięcy 596 nauczycieli skorzystało ze szkoleń, kursów i studiów podyplomowych, podnoszących ich kompetencje.
Sukcesów nie zabrakło też w ostatnich trzech latach. Przykładem Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Pawła II w Bolminie (gmina Chęciny), która pozyskała blisko 360 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Przez to w placówce mogła powstać nowoczesna cyfrowa pracownia językowa, wirtualna wieloprzedmiotowa pracownia VR i szkolny MiniLab.
„Dziś Uczeń – Jutro Student!”
Innym realizowanym projektem unijnym z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 jest projekt „Dziś Uczeń – Jutro Student!”, którego liderem została Politechnika Świętokrzyska, działająca w partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Wartość unijnego dofinansowania wynosi tutaj ponad 55 milionów złotych. Wsparcie obejmie ponad 9,1 tysięcy osób. – Jest to projekt czteroletni, skierowany do uczniów szkół branżowych, techników, liceów. Publicznych i niepublicznych. Rekrutacja odbywać się będzie każdego roku. Wsparcie dotyczy zarówno uczniów przedostatnich, jak i ostatnich klas maturalnych – mówi Renata Janik.
Wyróżniają się zajęcia praktyczne na uczelniach wyższych (w tym laboratoria, warsztaty i wykłady). Są też dodatkowe zajęcia z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i z języka angielskiego specjalistycznego, a także warsztaty z efektywnego uczenia się. Pojawia się również kwestia doradztwa zawodowego. Zainteresowani projektem powinni szukać informacji w swoich szkołach, zgłaszając się do wychowawcy lub dyrektora. Pomocny będzie też kontakt z Politechniką Świętokrzyską.
„Materiał współfinansowany jest z Funduszy Europejskich, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WŚ 2014-2020”