Przeczytaj także
Kończy się budowa trzech odcinków ścieżek rowerowych. Te znajdują się na ulicy Radiowej, Bohaterów Warszawy oraz u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Podklasztornej. Koszt zadania to 484 tysiące złotych, a całość realizowana jest w ramach Kieleckiego Roweru Miejskiego.
Przypomnijmy, że Kielecki Rower Miejski dotyczył uruchomienia, wdrożenia i prowadzenia miejskiej wypożyczalni rowerów. To mocno ponad 200 pojazdów, w tym wersje klasyczne, ze wspomaganiem elektrycznym i typu cargo. Pojawiło się też około 60 stacji fizycznych i wirtualnych, gdzie można zostawić jednoślady.
Oprócz tego w ramach zadania przewidziana była budowa lub przebudowa około 4 kilometrów ścieżek rowerowych na terenie miasta. Chodziło o łącznie 9 odcinków, w tym takie na alei Solidarności, Szajnowicza – Iwanowa, a także ulicy Warszawskiej, Sandomierskiej, Weterynaryjnej, czy też Jana Nowaka Jeziorańskiego.
– Te odcinki zostały już wykonane. Następnie uzyskaliśmy zgodę Urzędu Marszałkowskiego o rozszerzenie projektu o trzy dodatkowe elementy. Ogłaszaliśmy przetargi, ale nie udało się znaleźć wykonawcy. Ostatecznie prace wykonuje Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, ale finansowanie jest z projektu KRM, ponieważ pozostały nam tutaj oszczędności – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Przypomina przy tym, że Kielecki Rower Miejski ma dofinansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 85%, dodatkowo 5% wkładu własnego gminy pokrywane jest z budżetu państwa. – Te trzy elementy dotyczą włączenia istniejącej drogi dla rowerów przy ulicy Radiowej do ronda, a także przejazdu rowerowego przez ulicę Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ul. Szymanowskiego. Są też ścieżki rowerowe na rondzie, który znajduje się u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej z Podklasztorną – mówi rzecznik prasowy.
Prace powinny potrwać do końca października. Koszt zadania to 484 tysiące złotych. W przypadku poprzednich dziewięciu odcinków było to ponad 12 mln złotych, gdy mowa o robotach budowlanych (wraz z dokumentacją projektową i inżynierem kontraktu) oraz ponad 4 mln złotych w przypadku odszkodowań za grunty.
Czy są już plany dotyczące budowy ścieżek rowerowych na następny rok? – To zależy od tego, czy uda nam się uzyskać dofinansowania w ramach programów, które będą ogłaszane – podsumowuje Jarosław Skrzydło.